Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor cedare drepturi financiare intre frati
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

cedare drepturi financiare intre frati

cazul: 2 frati mostenesc un apartament. apartamentul este inchiriat catre un tert. unul dintre frati (A) doreste sa cedeze partea lui din chirie celuilalt frate (B). la inregistrarea contractului la fisc i se cere lui A o declaratie notariala precum ca A este de acord ca B sa incaseze intreaga suma stabilita de contractul de inchiriere. dar notarul refuza eliberarea unei asemenea declaratii. de ce? si care este solutia? (simplu si eficient)
Mergeti la alt notar
am fost. la 3. acelasi raspuns.
Rezulta din actele pe care le aveti ca d-voastra sunteti mostenitorii si ce si cum mosteniti?
exista un certificat de mostenire al apartamentului. 2 frati, fiecare cate 1/2. nu aici e problema. unul dintre notari spune asa: ai semnat un contract de inchiriere deci automat faci un venit, deci automat trebuie sa platesti taxe. dupa plata taxelor faci ce vrei cu banii ramasi.
ideea era ca cei 2 frati locuiesc in sectoare diferite, sunt chiar 2 frati (nu dusmani), A e mai instarit decat B, A doreste ca toti banii din chirie sa-i revina lui B si A doreste sa evite pierderea de timp (inregistrarea contractului la 2 administratii financiare diferite, cu ambii frati prezenti de fiecare data...) B are o procura de la A, a semnat contractul de inchiriere, beneficiaza de toti banii din chirie, platea intregul impozit pe suma din contract. mai simplu si fara complicatii.
Am sa intreb si eu maine la un notar, mi se pare ciudat.