avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Este relevant dreptul la justitie in astfel de ...
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Este relevant dreptul la justitie in astfel de conditii??

Daca o persoana fizica sau juridice se adreseaza unei instante judecatoresti cu o cerere, unde invoca ca ia fost incalcat un drept legal sau legitim al sau. Instanta inregistreaza cererea se scurg o sumedenie de termene fara temei, si in final se ajunge la o hotarare definitiva contrara principiilor de drept. Intreb este respectat dreptul fundamental de acces la justitie, dreptul la un proces echitabil si dreptul la solutionarea cauzei intr-un termen rezonabil ????:(
dreptul de acces la justitie este respectat din moment ce ati putut depune o cerere la o instanta de judecata :)
restul drepturilor se apreciaza strict raportat la cauza aflata in lucru deoarece termenul rezonabil, de exemplu, este apreciat in functie de complexitatea cauzei.
matahachiro a scris:

dreptul de acces la justitie este respectat din moment ce ati putut depune o cerere la o instanta de judecata :)
restul drepturilor se apreciaza strict raportat la cauza aflata in lucru deoarece termenul rezonabil, de exemplu, este apreciat in functie de complexitatea cauzei.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Am consultat mai multe spete ale CEDO, si am gasit chiar comentarii ale CURTII prin care se arata "...ca nu este suficient ca o autoritate a unei Parti Contractante sa inregistreze o cerere si sa fie solutionata cu intarziere si cu incalcarea dispozitiilor legale interne sau cu o legislatie incompleta.....,,,,Curtea a apreciat ca s-a incalcat dreptul de acces la justitie,,,, " privind termenul rezonabil tot Curtea arata ca lungire excesiva a solutionarii cauzei, pana la prescrierea unor fapte sau drepturi patrimoniala Curtea apreciaza "..ca s-a incalcat dreptul la un proces echitabil si intr-un termen rezonabil...":(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura cedo danamatea danamatea va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pt a ataca o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila la cedo. mentionez ca este vorba despre un ... (vezi toată discuția)
Termen litigiu de munca dupa suspendare art.155 lione402 lione402 daca am depus cerere de repunere pe rol si precizare pretentii pe data de 10.04.2013 nu trebuia sa am termen , litigiile se judeca cu celeritate?, multumesc (vezi toată discuția)
Dreptul efectiv la un tribunal suspendat tocmai de cãtre cedo ? Public_Attitude Public_Attitude Ca la noi la nimeni. [b]Hotărârea pilot împotriva României[/b], ( http://curieruljudiciar.ro/2010/10/12/prima-hotarare-pilot-impotriva-romaniei/ ) ce ... (vezi toată discuția)