avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa evaluare pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa evaluare pensie

Va rog sa ma scuzati ca revin din nou cu intrebari dar se pare ca ma urmareste ghinionul. Intrucât am avut domiciliul schimbat in 2010, mi-am mutat dosarul de pensie si mi-a fost diminuata pensia. In ianuarie 2011, ca urmare a revenirii la vechiul domiciliu, mi-am adus dosarul înapoi, unde am fost pensionata initial in l998, si iar mi-a fost diminuata pensia. Ca urmare a recalcularii din nou a dosarului de pensie, în noua fişa de evaluare, nu mi-a mai fost luat in calcul sporul cu caracter permanent (spor radiatii) pe perioada oct.1975 – 01.04.1992, sporuri luate in considerare în vechea decizie de evaluare din 2006 cand s-a facut evaluarea tuturor pensionarilor. Este adevarat ca in vechea fisa de evaluare mi-a fost luat in calcul sporul si dupa perioada 01.04.1992 desi dupa acea data au inceput sa fie inregistrate in cartea de munca. Acum eu nu inteleg cand s-a gresit, in fisa din 2006 cand mi-a fost luat in considerare sporul pentru pct.anual incepand cu 1975 -1998 (am depus si adeverinte referitoare la spor) ori acum in noua fisa de evaluare cand sporul din perioada 1975-1992, nu a mai fost luat in calcul, doar dupa 1.04.1992 cand apare in salariul brut. Dupa pensionare m-am angajat în perioada 1.10.2001 -1.04.2008, perioade care au fost recalculate in vechiul dosar, dar care nu mai apar menţionate în noua decizie. In aceasta situatie nu stiu cum sa procedez. Va multumesc din nou pentru intelegere!

Alte discuții în legătură

Stagiu cotizare pentru pensie johanna10 johanna10 Am rugamintea sa ma lamuriti intr-o problema ce mi se pare confuza.Sunt pensionara de aproape 1 an , m-a intrigat faptul ca pensia este cu mult mai mica decat ... (vezi toată discuția)
Adeverință sporuri neluată în considerare la calculul pensiei alunam alunam Decizia de pensie pentru limita de vârstă a fost întocmită, în 11.06.2021, iar Ordinul Ministrului muncii nr.487/2021 a apărut în Monitorul Oficial în ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii ContSters220737 ContSters220737 Buna seara.Vin cu rugamintea de a ma ajuta in problema pensionarii mele.Sant nascut in 19 iunie 1955.Am lucrat in perioada 6 Ian.1973-30 Iun.1990si 4 Iul ... (vezi toată discuția)