Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

asociatii de proprietari

Asociatia de proprietari in ianuarie 2011 a obtinut hotarare definitiva si irevocabila prin care obliga proprietarul unui apartament la plata de restante acumulate la intretinere si cheltuieli de judecata
Am notificat prin executorul judecatoresc proprietarul de obligatiile ce ii revin
Apartamentul care a acumulat restante la intretinere este situat in Municipiul Constanta;proprietarul apartamentului are domiciliul stabil in Bucuresti,unde asociatia de proprietari a contactat executor judecatoresc,care a initiat procedura de executare silita ,a emis somatia de plata,la care debitorul nu a dat curs
In continuare ,executorul judecatoresc invoca ca nu poate continua procedura de executare silita asupra bunului imobil situat in Municipiul Constanta.
Am contactat executor judecatoresc din Municipiul Constanta,care a precizat ca nu poate dispune reinitierea de procedura de executare silita la un titlu executoriu pentru care instanta de judecata ,in alta localitate a dispus incuviintarea executarii silite
Ce se poate face ,pentru punerea in executare a titlului executoriu?
goe_07, utilizator
goe_07 a scris:

Apartamentul care a acumulat restante la intretinere este situat in Municipiul Constanta;proprietarul apartamentului are domiciliul stabil in Bucuresti,unde asociatia de proprietari a contactat executor judecatoresc,...

Raspunsul este sublinierea din citat.
Daca apartamentul este in Constanta, acolo se executa si nu in Bucuresti sau Patagonia unde este proprietarul.
Recent am vandut prin executare si licitatie, cu ajutorul unui executor judecatoresc din Iasi, un apartament situat in Iasi, al caror proprietari aveau domiciliul dintotdeauna in Suceava (nu au avut niciodata mutatia in Iasi).
Domnule adriantot va multumesc pentru interventie ;punctul mort in care ma aflu nu il constituie localitatea unde va fi executata hotararea care in cazul de fata este cel unde este sitituat imobilul care a cumulat restante ,ci competenta de executare
In calitatea de presedinte de asociatie,pot sa va precizez ca aceasta nu este prima situatie de executare silita a unui proprietar pentru recuperare restanta
Nimeni nu a contestat unde se executa
Pot sa va spun inclusiv ca in instanta am intampinat greutati ,intrucat initial actiunea a fost formulata in localitatea unde este situat apartamentul,iar judecatorul a apreciat ca nu poate judeca cauza si a declinat responsabilitatea in favoarea judecatoriei responsabile din Bucuresti
Aici a mers totul ca pe roate ,am obtinut hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila,proprietarul pe parcursul judecatii ne-a informat ca recunoaste debitul si intr-un final va plati
Problema consta si aici apare dilema,ca hotararea judecatoreasca dispusa de instanta Bucuresti a fost investita cu formula executorie in Bucuresti;proprietarul debitor avand domiciliul in Bucuresti am contactat executor judecatoresc din Bucuresti ,care in baza titlului executor exemplar unic[/i] a demarat procedura executarii silite
Cand a constatat din evidente situatia bunurilor debitorului a comunicat ca nu poate face executarea in Bucuresti si sa ne adresam la executor judecatoresc din Constanta
Revin cu precizarea esentiala ca titlul executoriu este document unic si este depus la dosarul de executare silita demarat la Bucuresti,dosarul neputand fi transferat
Aici este dilema cu care ne confruntam : avem titlul executoriu pronuntat de instanta din Bucuresti la domiciliul debitorului ,avem demarata executarea ,iar executorul judecatoresc din Bucuresti precizeaza concret ca prin limitele de competenta nu are dreptul sa execute decat bunuri aferent Municipiul Bucuresti
La Constanta in lipsa titlului executoriu -depus la dosarul format de executorul din Bucuresti,nu putem demara executarea silita
Dilema este cu atat mai mare cu cat executorul judecatoresc din Constanta nu are competenta teritoriala sa emita documente legate de executare decat pe zona teritoriala de competenta ,respectiv nu poate sa emita somatie pe numele si adresa debitorului din Municipiul Bucuresti
Care este procedura de urmat ?

goe_07, utilizator
Dati-ne un numar de dosar sa-l gasim pe portalul instantelor. Sa vedem si noi cum "Asociatia de proprietari in ianuarie 2011 a obtinut hotarare definitiva si irevocabila prin care obliga proprietarul unui apartament la plata de restante acumulate la intretinere si cheltuieli de judecata"
Spuneti ca executorul din Bucuresti "Cand a constatat din evidente situatia bunurilor debitorului a comunicat ca nu poate face executarea in Bucuresti si sa ne adresam la executor judecatoresc din Constanta'
Pai acelasi lucru parca l-am spus cumva si eu mai sus.
Dar, ma intreb, daca, de exemplu, proprietarul apartamentului avea domiciliu in Canada sau Vietnam, trebuia sa mergeti acolo sa-l dati in judecata!?#-o
NU VA CRED!