Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale va rog astept un raspuns
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

va rog astept un raspuns

BUNA am un ,,af "si mai tot timpul imi vin controale si vreau sa stiu si eu:
ce ar trebui sa verifice politia economica?
ce ar trbui sa verifice politia vamala?
ce ar trebui sa verifice garda financiara?
poate sa vina si garda si politia economica?
sanepid-ul ce trebuie sa verifice?
si nu in ultimul rand de cate ori trbuie sa se faca dezinsectia,sunt obligata sa-i primesc de fiecare data?
Toti care vin profita de faptul ca tu nu stii ce au ei dreptul sa verifice si isi fac de cap,si sa te fereasca sfantul sa ii contrazici.inca ceva
OPC-ul ce verifica si de cate ori pe an e normal sa vina?
CUM AR TREBUI SA SE DESFASOARE UN CONTROL?
Garda Financiară exercită controlul operativ şi inopinat privind prevenirea, descoperirea şi combaterea oricăror acte şi fapte care au ca efect evaziunea şi frauda fiscală, cu excepţia stabilirii diferenţelor de impozite, taxe şi contribuţii, precum şi a dobânzilor şi penalităţilor aferente acestora, a urmăririi, încasării veniturilor bugetare şi soluţionării contestaţiilor.
În vederea realizării atribuţiilor sale, pentru combaterea actelor şi faptelor de evaziune şi fraudă fiscală, Garda Financiară efectuează controlul operativ şi inopinat cu privire la:
a) respectarea actelor normative în scopul prevenirii, descoperirii şi combaterii oricăror acte şi fapte interzise de lege;
b) respectarea normelor de comerţ, urmărind prevenirea, depistarea şi înlăturarea operaţiunilor ilicite;
c) modul de producere, depozitare, circulaţie şi valorificare a bunurilor, în toate locurile şi spaţiile în care se desfăşoară activitatea agenţilor economici;
d) participarea, în colaborare cu organele de specialitate ale altor ministere şi instituţii specializate, la acţiuni de depistare şi combatere a activităţilor ilicite care generează fenomene de evaziune şi fraudă fiscală.
(Vezi Ordonanţa de urgenţă nr. 91 din 02/10/2003 privind organizarea Gărzii Financiare, aprobata prin Legea nr. 132 din 21/04/2004).

Autoritatea vamala are dreptul sa efectueze controlul vamal al mijloacelor de transport si al marfurilor, precum si al bunurilor si valorilor apartinand persoanelor fizice, prezentate la introducerea sau scoaterea lor din tara.
In cazul in care se refuza prezentarea, autoritatea vamala are dreptul sa efectueze controlul vamal, din proprie initiativa, fara acordul titularului.
Autoritatea vamala poate controla bunurile supuse vamuirii, in orice loc s-ar afla pe teritoriul tarii.
(2) In acest scop, autoritatea vamala poate:
a) verifica, in conditiile legii, cladiri, depozite, terenuri si orice alte obiective;
b) preleva, in conditiile legii, probe pe care le analizeaza in laboratoarele proprii sau agreate, in vederea identificarii si expertizarii marfurilor;
c) efectua investigatii, supravegheri si verificari in cazurile in care sunt semnalate situatii de incalcare a reglementarilor vamale;
d) exercita controlul ulterior la sediul agentilor economici asupra operatiunilor de comert exterior, in scopul verificarii respectarii reglementarilor vamale;
e) identifica, pe baza de documente, persoanele care se afla in raza de activitate a biroului vamal.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vedeti ca aveti si drepturi, nu numai obligatii fata de reprezentantii statului.
www.avocatnet.ro/content/art...
Drepturile contribuabililor si Drepturile fundamentale garantate de CONSTITUTIA ROMÂNIEI ...
ContSters42967, utilizator
Garda Financiară
Exercită controlul pentru prevenirea, descoperirea şi combaterea actelor / faptelor de evaziune /frauda fiscală,
Pentru combaterea actelor de evaziune /fraudă fiscală, GF efectuează controlul operativ şi inopinat cu privire la:
-respectarea legilor în scopul prevenirii, descoperirii şi combaterii oricăror actelor interzise de lege;
-respectarea normelor de comerţ,
-urmareste prevenirea, depistarea şi înlăturarea operaţiunilor ilicite;
-producerea, depozitarea, circulaţia şi valorificarea bunurilor, în spaţiile în care se desfăşoară activitatea agenţilor economici;
-depistarea şi combaterea activităţilor ilicite care generează fenomene de evaziune .
depistarea şi combaterea activităţilor ilicite care generează fraudă fiscală.
TEMEI LEGAL
OUG nr. 91 /2003 privind organizarea Gărzii Financiare, aprob prin L. nr. 132 /2004).
Autoritatea vamala
Are dreptul sa efectueze controlul vamal al mijloacelor de transport /marfurilor /bunurilor /valorilor apartinand persoanelor fizice, prezentate la introducerea /scoaterea din tara.
In cazul in care se refuza prezentarea, autoritatea vamala are dreptul sa efectueze controlul vamal, fara acordul titularului.
In acest scop, AV poate controla bunurile supuse vamuirii, in orice loc s-ar afla pe teritoriul tarii si mai poate:
a) verifica, in conditiile legii, cladiri, depozite, si orice alte obiective;
b) preleva, in conditiile legii, probe in vederea identificarii / expertizarii marfurilor;
c) efectua verificari in cazurile in care sunt semnalate situatii de incalcare a reglementarilor vamale;
d) exercita controlul ulterior la sediul agentilor economici asupra operatiunilor de comert exterior
bun,mersi mult pentru raspunsuri,inca ceva cand vin in control e normal sa inceapa controlul fara sa completeze in registrul unic de control?
Orice persoana, care vine in control trebuie sa se legitimeze, sa scrie in Registrul unic de control- obiectivele, data inceperii si sa semneze.