Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legalitate sau abuz?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legalitate sau abuz?

Este legal ca administratorul unei societati comerciale sa fie sunat de catre un comisar al garzii financiare pe telefonul mobil si sa fie invitat la sediul Garzii Financiare cu dosarele contabile la control?
Da ,pentru ca este o modalitate de verifica actele contabile ale firmei.Directorul a fost chemat acolo la control.
Esti sigura? Procedura de citare permite utilizarea unui numar de mobil (personal al administratorului) gasit pe internet? Garda Financiara nu are atributii de control operativ?
Pai ce ti se pare anormal doar suntem in anul 2009 nu in 1909 cand nu erau telefoane mobile.
Lasand gluma la o parte , poate sa nu se conformeze acestei solicitari telefonice caz in care va primi o invitatie scrisa cu aceleasi cerinte
Ma refer doar la Garda Financiara nu as vrea sa faceti confuzie cu Administratia Fiscala.
Controlul financiar imbraca trei forme:
- control preventiv;
- control operativ-curent;
- control ulterior.
Garda Financiara face un control operativ.
Procesul verbal intocmit de Garda Financiara imbraca urmatoarea forma:

AUTORITATEA NATIONALA DE CONTROL
GARDA FINANCIARA
COMISARIATUL GENERAL

PROCES-VERBAL
Incheiat astazi, ___________ luna __________200__, in___

Subsemnatii _______________________________________ comisarii in cadrul Garzii Financiare -; Comisariatul General in baza O.U.G.nr.91/2003, a ordinului de serviciu si a legitimatiilor de control nr. ______/_______/______/_______/_______/ am efectuat un control operativ si inopinat la ___________________ cu sediul in _____________, str._______________ nr.___, bl.____, sc.____, apt.____, sector(judet) _____, telefon __________, inamtriculata la Oficiul Registrului Comertului sub nr.J ____/_____________, din _______ C.U.I. ___________, forma de proprietate _________, forma juridica _______, ramura de activitate prioritara _________________
Firma controlata a fost reprezentata de ______________________________, in calitate de _______________________ avand domiciliul stabil in _____________, str. ___________________ nr.____, bloc ____, sc._____, apt.____, sector(judet) _________, telefon _______, posesor al actului de identitate ________________ seria ________ nr._________________ , eliberat de ____________ la data de ____________
Societatea comerciala are deschise urmatoarele conturi bancare:
__________________________________________________________________
Controlul a avut ca obiectiv __________________________________________
__________________________________________________________________ si a cuprins activitatea desfasurata de societate in perioada ___________________
Din controlul efectuat la ____________________________________________
___________________________________________ au rezultat urmatoarele:
____________________________________________________________

COMISARI AI GARZII FINANCIARE, ADMINISTRATOR,
Nume, prenume, semnatura Nume, prenume, semnatura
Stampila

Am ingrosat in textul procesului verbal expresia: am efectuat un control operativ si inopinat la ............
Cat de inopinat este controlul atata timp cat administratorul este sunat la telefon si invitat la sediul Garzii Financiare?
Cat de legala este procedura asta?
Eu zic ca nu ar trebui sa dea curs unei astfel de invitatii pentru ca ar putea fi si o gluma. Cu ce a dovedit cel care a telefonat ca este de la GF si nu de la spatii verzi?
Si daca nu se prezinta ca urmare a invitatiei telefonice, il sanctioneaza? Pe ce temei?