Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... actiune in pretentii impotriva companiei de asigurari ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

actiune in pretentii impotriva companiei de asigurari si persoanei fizice in acelasi timp?

Masina mea a fost lovita de o alta masina care nu mi-a acordat prioritate.S-a facut constatarea amiabila si la Carpatica nu s-au facut pozele decat dupa 3 zile.S-a respins dosarul pe despagubire RCA cum ca nu sunt complementare loviturile.E posibil ca cel care m-a lovit sa-si mai fi indreptat putin masina inainte de poze dat fiind ca inspectorul de la daune ne-a chemat dupa 3 zile la poze.In actiunea in pretentii ma indrept catre Carpatica in solidar cu persoana fizica sau doar impotriva Carpatica si persoana care m-a lovit o aduc martor?
Multumesc!
Este tipic pentru acesta companie de asigurari sa respinga dosarele de dauna motivate in astfel de mod.
In aceasta situatie va recomand sa contactati un avocat pentru actiune in instanta direct catre compania de asigurari si cu introducerea in cauza a soferului vinovat de producerea accidentului. Actiunea o depuneti la instanta domiciliului dv.
Totusi va trebui sa va inarmati cu multa rabdare: instanta da termene fff lungi.
Insa va sfatuiesc: nu renuntati!
Actiunea in instanta este singura cale care va poate rezolva problema. Dar pana in instanta chemati asiguratorul la conciliere si faceti-i precizare ca in instanta va plati pe langa despagubire si cheltuieli de judecata si penalitati de intarziere. Apoi mai depuneti si o plangere la CAS chiar daca fara sorti de izbanda pt ca in instanta plangerea si chemarea la conciliere vi le vor cere obligatoriu. In final angajati-va un avocat care sa va reprezinte interesele pt ca va fi mult de asteptat si multi nervi cu acest asigurator.
Actionati societatea Carpatica in judecata, dar numai dupa ce-i convocati la conciliere in vederea incercarii rezolvarii litigiului pe cale amiabila.