Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... practici comerciale corecte?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

practici comerciale corecte?

Buna ziua. Anul trecut, unul dintre agentii de vanzare ai firmei noastre si-a dat demisia si a plecat la o firma concurenta. Acum, de o luna de zile (banuiesc ca nu ii merge chiar asa bine), a inceput sa contacteze clientii nostri si sa le trimita mailuri prin care le spune ca noi oferim preturi mai bune la alti clienti si tot felul de denaturari. La inceput l-am ignorat, dar actiunile sale au devenit suparatoare acum. Intrebarea mea este daca exista vreo lege, prevedere legala care sa normeze practicile comerciale si care sa interzica un astfel de comportament. Daca aveti cunostinta despre asa ceva, va rog sa imi spuneti. As vrea sa fiu bine documentat inainte de a apela la un eventual avocat. Va multumesc.
Au fost ceva clauze in contractul de munca pe cand era la firma dumneavoastra, care sa-i interzica asa ceva? De acolo puteti pleca.
Din pacate, nu. M-am uitat peste dosarul lui de personal, dar nu cred ca este ceva de care ma pot "agata". A fost o greseala a mea ca am avut incredere in el.

E o practica generala , de obicei agentii dupa ce ajung sa cunoasca clientela isi fac propria firma si fac concurenta firmei care ia antrenat. De obicei chiar daca a fost semnat un contract cu ei nu ajuta , pot pune pe altii sa faca treaba in locul lor .
~ Conținut șters la cerere ~
DAUNE MORALE, DOVEZI, CONCURENŢÃ NELOIALÃ

[ link extern ] /

Clauza de neconcurenta. Obligativitatea inserarii in contractul individual de munca a activitatilor interzise salariatului

[ link extern ]
ContSters123067, utilizator