Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii fisa postului pentru vinzatori
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

fisa postului pentru vinzatori

buna seara. va rog sa-mi trimiteti si mie fisa postului pentru vinzatori .
Anexa la contractul individual de muncă nr.________________
FIªÃ DE POST

I.IDENTIFICAREA ªI DENUMIREA POSTULUI DE MUNCÃ

Instituţia: SC ................................................... SRL

Denumirea oficială a postului: vânzător

Codul COR (Clasificarea Ocupaţiilor din România):522004

Obiectivul (scopul) postului:

Pentru creşterea vânzărilor în firmă şi dezvoltarea afacerii.

II.INTEGRAREA ÎN STRUCTURA ORGANIZAŢIONALÃ

Postul imediat superior: sef serviciul marketing

Postul imediat inferior: nu exista

Are relaţii funcţionale cu directorul, administratorul, şef serviciul marketing.

III.CONDIŢIILE MATERIALE ALE MUNCII

Are la dispoziţie: ..................................................................

IV.ATRIBUŢIILE POSTULUI

Principalele activităţi:

a.Recepţionează mărfurile conform facturilor şi sesizează în scris neregulile constatate.

b.Pregăteşte mărfurile pentru expedierea către client

c.Aranjează produsele pe rafturi, fără deteriorarea acestora.

d.Marchează cu preţuri produsele din magazin , conform catalogului.

e.Confirmă cantitativ comanda clientului pentru facturare.

f.Verifică periodic stocurile din magazin

g.Conoaşte toate produsele şi utilitatea acestora, fiind în stare să informeze clientul despre toate produsele.

h.Împacheteză produsele pe care le vinde clienţilor.

i.Manipulează marfa.

j.Prezintă oferta firmei la potenţialii clienţi

k.Vinde produsele firmei atât la clienţii existenţi cât şi la posibili noi clienţi.

l.Eliberează tuturor clienţilor bonuri de casă.

m.Propune clienţilor existenţi noi comenzi .

Măsurarea randamentului în muncă:

a.Valoarea mărfii vândute

b.Numarul de clienţi noi
mih1977 a scris:

buna seara. va rog sa-mi trimiteti si mie fisa postului pentru vinzatori .

Anexa la contractul individual de muncă nr.________________

FIªÃ DE POST
I. IDENTIFICAREA ªI DENUMIREA POSTULUI DE MUNCÃ
Instituţia: SC ................................................... SRL
Denumirea oficială a postului: vânzător
Codul COR (Clasificarea Ocupaţiilor din România):522004
Obiectivul (scopul) postului:
Pentru creşterea vânzărilor în firmă şi dezvoltarea afacerii.

RELATII DE INTERDEPENDENTA:
Superior ierarhic: Manager de segment

Relatii de colaborare:
- Interne: angajatii segmentului, managerul de segment, managerul de marché, lucratorii comerciali din rezerva, casierii, agentii de securitate

- Externe: clienti, agenti de livrare

Relatii de supraordonare: -

MISIUNE: Satisface clientul, propunandu-i produse si preturi corespunzatoare cu asteptarile lor.

Participa la cresterea cifrei de afaceri si asigura performanta segmentului prin ascultarea, convingerea si satisfacerea exigentelor clientilor, urmand procedurile de vanzare stabilite in magazin.

ATRIBUTII SI RESPONSABILITATI:
- In relatia cu clientii:
* intampina, indruma si informeaa clientii in legatura cu caracteristicile produselor si cu posibilitatile de creditare din magazin
* cunoaste magazinul astfel incat sa il indrume pe client pentru a-i satisface exigentele
* da informatii clientului in functie de destinatia produsului dorita si de obiectivele sale de vanzare
* explica clientului procedura de verificare a produselor
* raspunde la intrebarile clientilor in legatura cu procedura de retur
* cunoaste produsele din stand, caracteristicile speciale ale lor, precum si modul de utilizare al lor
* priveste, zambeste, saluta si multumeste clientilor
* demonstraza politete in relatiile cu clientii

- Fata de echipa: * Transmite pe linie ierarhica remarcile si reclamatiile clientilor
* isi respecta colegii si superiorii
* da dovada de spirit de echipa

- Fata de societate: * cunoaste si respecta regulile de igiena, protectia muncii, prevenirea incendiilor si protectie civila
* cunoaste si respecta regulile de securitate
* cunoaste si respecta regulamentul de ordine interioara
* participa la stagiile de formare de ale caror beneficii sa se serveasca in munca sa de zi cu zi
* respecta programul de formare
* cunoaste si respecta valorile AUCHAN
- Privind rezultatele: * umple standurile, punand in valoare produsele si aigurand securitatea persoanelor, aspectul ingrijit si curatenia segmentului si a rezervelor
* asigura ordinea si curatenia rafturilor
* verifica prezenta codului EAN
* asigura prezenta fiselor descriptive ale produselor
* respecta rotatia produselor
* cunoaste tehnicile de vanzare, caracteristicile tehnice ale produselor, evolutia produselor si concurenta
* cunoaste sistemul de vanzare, sistemul de scanare a produselor, cinditiile si sistemul de livrare la domiciliu

* cere acordul managerului de segment pentru vanzarea produsului expus
* verifica preturile produselor din gondole si din segment
* se asigura ca instrumentele de lucru sunt sigure si nu afecteaza
securitatea persoanelor
* participa la gestionarea segmentului
* participa la inventar
* administreaza deseurile si materialele de ambalare
* utilizeaza si respecta instrumentele de lucru
* participa la realizarea obiectivelor segmentului, tinand evidenta pierderilor, produselor deteriorate si a stocurilor

PROFIL:
- Cerinte psihologice: adaptabil, activ, orientat catre client, riguros, eficient, orientat spre rezultat, cu spirit de echipa, ospitalier
- Calificare: BAC
- Cunostinte: tehnici de vanzare
- Experienta profesionala: de preferat

INDICATORI DE PERFORMANTA:
- Clienti: * numar de clienti pe segment
* respectarea normelor de igiena (controale sanitare)
* procent de ruptura de stoc

- Societate: * respectarea normelor de igiena
- Rezultate: * cifra de afaceri
* procentul de pierderi
- Marja: * marja segmentului
- Articole: * numar de articole vandute in segmentul respectiv