Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dovada de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dovada de circulatie

:coffee:Cat timp pot circula cu o dovada in cazul in care mi-a fost retinut permisul de conducere?
Mentionez ca am contestat p-v de contraventie(am avut deja 4 pct. penalizare..iar acum am executat o depasire pe linia continua!) in termen legal!
Cum trebuie sa procedez?
Multumesc!
Dovada este valabila 15 zile. Insa daca ati contestat procesul-verbal, trebuie sa cereti de la Judecatorie certificat de grefa din care sa rezulte ca aveti proces pe rol pentru palngere la contraventie. Cu acesta va puteti prelungi dovada de circulatie.
Va multumesc!
La cat timp pot cere certificat de grefa, tinand cont ca abia azi am depus plangerea?
Daca o depun azi..pot tot azi sa scot certificat de grefa???

il puteti scoate oricand, dupa depunerea contestatiei impotriva PV la judecatorie.
Multumesc!:coffee:
Cu certificatul de grefa si dovada de circulatie mergi la politia rutiera si iti iei permisul inapoi, intrucat plangerea suspenda executarea sanctiunilor contraventionale. Dupa solutionarea irevocabila a contestatiei fie duci permisul la politie in 15 zile, daca ti-a fost respinsa contestatia, fie pastrezi permisul, insa tot mergi la politie, deoarece in ambele cazuri trebuie sa duci hotararea legalizata.