Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varstele la care se cuvin pensia anticipata si pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varstele la care se cuvin pensia anticipata si pensia anticipata partiala

Perioada de 5 ani prevazuta la art. 62, respectiv art. 65 ale Legii 263/2010, la care se cuvine pensionarea anticipata sau anticipata partial, se scade din varsta standard de pensionare prevazuta la anexele 5 si 6 ale legii sau se scade din varsta standard redusa pentru perioadele lucrate in conditii speciale sau deosebite, dupa caz, in baza art. art. 55 al Legii 263/2010, asa cum se poate interpreta indirect din prevederile art. 52 al HG 257/2011 cu normele de aplicare.
pavellevap, utilizator
Din anexele 5 sau 6.

Legea 263/2010
Art. 63
La acordarea pensiei anticipate, reducerea varstei standard de pensionare prevazute la art. 62 alin. (1) nu poate fi cumulata cu nicio alta reducere reglementata de prezenta lege sau de alte acte normative. Art. 66
La acordarea pensiei anticipate partiale, reducerea varstei standard de pensionare prevazute la art. 65 alin. (1) nu poate fi cumulata cu nicio alta reducere reglementata de prezenta lege sau de alte acte normative.

Art. 66
La acordarea pensiei anticipate partiale, reducerea varstei standard de pensionare prevazute la art. 65 alin. (1) nu poate fi cumulata cu nicio alta reducere reglementata de prezenta lege sau de alte acte normative.

Interpretarea mea la art.52 din norme:

Aplicatie:Barbat nascut 01/06/1951 cu un stagiu total de cotizare de 35 de ani,din care 10 ani in grupa II-a de munca in procent de 100%.
Deci limita de varsta la 63 de ani,reducere de 2 ani din 65.
Anticipat partial la 60 de ani,iar la 63 de ani va trece la limita de varsta.

Carp Mircea, utilizator
dar ce parere aveti daca interpretati aceste aspecte in contextul prevederilor art .52 al HG 257/2011 cu normele de aplicare, unde se arata ca "pensia anticipata ori pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta, care se acorda incepand cu data indeplinirii conditiilor privind varsta standard de pensionare sau varsta standard redusa (...)".
In aceeasi idee, privind procentul de diminuare in cazul pensiei anticipate partiale, va rog sa interpretati prevederile art. 53, alin (3) din HG 257/2011 cu normele de aplicare unde se arata ca "Diminuarea stabilita potrivit alin (2) se mentine pana la data indeplinirii conditiilor privind varsta standard de pensionare sau varsta standard redusa, potrivit prevederilor legale "

pavellevap, utilizator
Am dat interpretarea mea la art.52 din norme in postarea anterioara in completare.
Domnule Carp,
Reluati aplicatia dumneavoastra pentru urmatoartele date:

In continutul stagiului de cotizare al unei persoane este inclus si un stagiu de cotizare de 12 de ani in grupa speciala deci beneficiaza de o reducere a varstei standard de 6 ani.
Cum se aplica aici pensia anticipata?
Se scad 5 ani din varsta standard de pensionare inscrisa in anexele 5 sau 6 ale legii sau cei 5 ani se scad din varsta standard redusa cu cei 6 ani aferenti stagiului in conditii speciale?

Cand reducerea datorata conditiilor sau grupelor de munca este mai mare de 5 ani,nu mai are sens pensionarea anticipata sau anticipata partial,aceasta facandu-se cu cel mult 5 ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare.