avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Vanzare imobil cu sau fara evacuare silita?
Discuție deschisă în Executare silită

Vanzare imobil cu sau fara evacuare silita?

Buna ziua,

In urma cu 2 ani mama a murit, am avut un proces pentru scoaterea unui apartament la licitatie, dar pana la urma am picat de comun acord cu tatal ca el sa poata locui pana la data 01.06.2011 si in schimb sa ne cedeze partea lui(mie si surorii mele), totul fiind semnat in fata judecatorului.

In cazul in care tatal nu doreste sa plece din imobil dupa data de 01.06.2011,
se poate vinde imobilul fara evacuare silita?cat ar dura o evacuare?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: gexgec , utilizator 15:01, 5 Mai 2011
ce proces? S-a finalizat?
Exista vreo hotarare judecatoreasca ceva?
Cine este proprietarul imobilului in prezent?
S-a facut succesiunea?
Succesiunea s-a facut, exista o hotarere judecatoreasca in care se prevede ca paratul va putea locui in imobil pana la data 01.06.2011, ulterior acesta ne va reveni noua( mie si surorii mele in parti egale).Parintii nostrii au fost divortati, dar nu s-a facut partajul(intre timp mama a murit).
gexgec a scris:

Buna ziua,

In urma cu 2 ani mama a murit, am avut un proces pentru scoaterea unui apartament la licitatie, dar pana la urma am picat de comun acord cu tatal ca el sa poata locui pana la data 01.06.2011 si in schimb sa ne cedeze partea lui(mie si surorii mele), totul fiind semnat in fata judecatorului.

In cazul in care tatal nu doreste sa plece din imobil dupa data de 01.06.2011,
se poate vinde imobilul fara evacuare silita?cat ar dura o evacuare?

Va multumesc!


Formulati o actiune in evacuare dupa data de 01.06.2011 si dupa ce evacuati persoana care ocupa spatiul "fara titlu", puteti sa vindeti imobilul.Evitati astfel orice complicatie.

Este indicat sa gasiti o cale amiabila de rezolvare a incidentului deoarece procesul poate dura...depinde de mai multi "factori".


Multumesc pentru raspuns, dar care ar fi acesti factori(cateva exemple).
Depinde de conditiile incheierii tranzactiei...nu ne-ati spus nimic, pot doar sa banuiesc anumite lucruri...pentru ca daca , de exemplu, v-ati obligat la plata unei sulte (c/v cotei din dreptul de proprietate al tatalui) si nu ati facut acest lucru, tatal dvs. ar putea invoca, pe calea unei cereri reconventionale, "un drept de retentie" si poate solicita/chiar obtine respingerea cererii de evacuare...pana la indeplinirea acestei obligatii; sau daca acesta a efectuat imbunatatiri in imobil, dupa data efectuarii partajului, poate cere acelasi drept de retentie, pana la plata, de catre dvs. a contravalorii imbunatatirilor aduse imobilului, etc.

Apoi...depinde cand veti obtine hotararea de evacuare pentru ca iarna, de exemplu, incepand cu 01 decembrie, nu se fac evacuari...conform disp. art.578 ind.1 C.proc.civ.

Conform "Micii reforme in justitie", procedura privind solutionarea cererii de evacuare se poate urgenta dar ce sa zic, nu stiu cum se va aplica acest lucru, in perioada vacantei judecatoresti.Nu am nici o evacuare pe rol.:)

Acestia sunt doar cativa "factori" care pot influenta indeplinirea dorintei dvs.

Teoretic, puteti vinde imobilul.Nu exista o interdictie insa...trebuie sa gasiti si un cumparator care sa fie de acord sa cumpere acest imobil si sa efectueze "evacuarea" tatalui dvs. din imobil, dupa data de 01.06.2011.
Ultima modificare: Joi, 5 Mai 2011
Iuliana Cermak, Avocat

Alte discuții în legătură

Imobil obtinut prin hotarare judecatoreasca gexgec gexgec Buna ziua, In urma cu 2 ani mama a murit, am avut un proces pentru scoaterea unui imobil la licitatie, dar pana la urma am picat de comun acord cu tatal ca ... (vezi toată discuția)
Dupa terminarea partajului cu mama, tatal meu vrea sa ma dea afara din casa danutz79 danutz79 Am urmatoarea problema: Parintii au divortat in 1995, iar eu si surorile mele am ramas in grija mamei. In 2003, tatal meu incepe proces de partaj. Procesul ... (vezi toată discuția)
Revendicarea unui imobil: procedura ContSters58959 ContSters58959 sunt proprietara unui ap prin sentinta de partaj obtinuta in anul 1989 dar fiind femeie si fostul sot barbat violent niciodata nu am putut sa locuiesc ca ... (vezi toată discuția)