Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare cim

Buna ziua,

Incepand cu data de 03.05.2011 am ramas acasa in concediu pt sarcina si lauzie(cele 126 zile calendaristice). Sunt insarcinata in 34 saptamani. Urmeaza sa nasc pe 20.06.2011. Angajatorul doreste sa-mi suspende contractul de munca cnf art 50, lit a, din Codul Muncii.
Intrebarea este: contractul de munca se suspenda in perioada cand eu am concediu pt sarcina de lauzie si nu dupa expirarea celor 126 de zile??:(

Multumesc anticipat!
Cim s suspenda si pe perioada medicalului.
Contractul individual de munca se suspenda de drept pe perioada concediului de maternitate - art.50 lit.a C.mun.
Pentru aceasta perioada veti primi indemnizatia de maternitate.
multumesc frumos!