Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scoaterea minorului din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scoaterea minorului din tara

Tatal copilului meu este plecat din tara si vreau sa plec cu copilul la el . Nu sunt casatorita legal si as dori sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru a pleca cu copilul.
In primul rand, acest subiect nu corespunde categoriei "Expertize judiciare". Acesta ar trebui sa se incadreze la Minori si familie.

In fine, daca copilul a fost recunoscut de tata, si ii poarta numele, va trebui sa va trimita o procura speciala de la Consulatul/Ambasada Romaniei din tara in care se afla. Daca nu exista recunoasterea tatalui, nu va trebuie nimic altceva decat pasaportul (dupa caz, buletinul dvs) si pasaportul copilului.