Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impunere de plata a chiriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impunere de plata a chiriei

Buna ziua,
am inchiriat un apartament unei persoane fizice. I-am dat cheia lociuntei in data de 4 aprilie a.c. iar acum cand m-am dus sa i-au chiria mi-a spus ca pe luna aprilie nu-mi plateste nimic deoarece el s-a mutat tocmai pe 28 aprilie.
Intrebarea mea este: in momentul in care chiriasul intra in posesia locuintei nu treebuie sa-si exercite drepturile?
Plata nu se face din momentul in care i s-a cedat locuinta?
Multumesc mult
buna ziua,
dvs aveti vreun contract scris cu chiriasul dvs, daca da ce s-a stipulat in acel contract?
Daca ati incheiat contract de inchiriere cu clauze de protectie reciproca,acestea trebuie sa contina precizari inclusiv asupra durata contract de inchriere,cand demareaza si cand inceteaza
Legal cu ocazia preluarii spatiului cu destinatia de locuit,se incheie contract de inchiriere in 2 exemplare cu clauze care sa protejeze atat proprietarul cat si chiriasul proces verbal a bunurilor existente in respectivul spatiu
Noi am incheiat un contract tip unde nu sunt stipulate nici un fel de clauze, pe care ni l-au dat de la finante.
In contact am trecut ca durata contractului este incepand cu data de 15 aprilie a.c. pana la data de 15 aprilie 2012.
in aceasta situatie chiriasul este dator doar 1/2 luna. de la 15 la 30.
acum pentru citeva zile neacoperite de contractul de la finante nu merita sa stricati o relatie amiabila cu chiriasul. considerati si dv ca cele citeva zile neplatite au fost folosite pentru amenajarea locuintei.
Nu stiu cata amabilitate mai trebuie daca tot mie imi revine platile ptr. utilitati pe toata luna aprilie?
vreau o parere exacta:
Dupa 15 daca s-a semnat contractul intra in plata luna respectiva sau nu?