Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amprentele digitale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amprentele digitale

Buna ziua. Apelez din nou la dvs in speranta ca ma puteti ajuta. De data aceasta as vrea ceva informatii despre amprentele digitale. Motorul de cautare google e destul de bun dar mi`ar fi de folos o bibliografie sau macar cate o trimitere. Va multumesc mult.
E. Mihuleac , Expertiza judiciara , Editura stiintifica , Bucuresti, 1971
L. Ionescu si D. Sandu ,,Identificarea criminalistica” , Editura stiintifica, Bucuresti, 1990
Camil Suciu ,,Criminalistica” Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1972

Simion Ionescu, Ctiterii de apreciere si valorificare a expertizelor criminalistice in procesul penal , in ,,Prezent si perspectiva in stiinta criminalistica

S. A. Golunski si M. P. Salamov , ,, Criminalistica”, editura stiintifica, Bucuresti, 1961, p. 257-358.
N. Dan, I. R. Constantin , I. Coman , , M. Constantinescu , ,,Tratat practic de criminalistica
Dicţionar de criminalistică,-Bucureşti, 1984
P. Bouzat si Jean Pinatel ,, Traite de droit penel et de criminologie ,,vol II, Ed. Dalloz, Paris 1963 ;
S. Screvens,, Reflections sur Pexpertize en matiere penael ‘, volII, Tipografia National, Cluj, 1974, p. in Revue de droit penal et criminologie nr. 2/1964
Dumitru Sandu ,,Unele aspecte privind interpretarea concluziei raportului de expertiza” , in ,, 20 de ani de expertiza criminalistica"
N. Dan, I. R. Constantin , I. Coman , , M. Constantinescu , ,,Tratat practic de criminalistica"
Mircea I., Criminalistica,-Iaşi, 1992
C. Dumitrescu, Curs de tehnică criminalistică , vol II, ,, Academia de Poliţie , A. I. Cuza” , Bucureşti, 1983;
V. Manea, Curs de tehnică criminalistică , vol II , Academia de poliţie ,, A. I. Cuza “, Bucureşti, 1983;
I. Vochescu , Curs de tehnică criminalistică , vol II, Academia de poliţie ,, A. I. Cuza”, Bucureşti, 1975;
V. Bercheşan, Valorificarea ştiinţifică a urmelor infracţiunii – Curs de tehnică criminalistică , vol III , Ed. Litlle Satar , bucureşti, 2003

ContSters181996, utilizator
Iti multumesc din toata inima!
Cea mai interesanta istorie a amprentelor este scrisa de Paul Stefanescu in cartea "In slujba vietii si adevarului".
De fapt este o istorie a criminalisticii.
GabrielaA a scris:

Cea mai interesanta istorie a amprentelor este scrisa de Paul Stefanescu in cartea "In slujba vietii si adevarului".
De fapt este o istorie a criminalisticii.

Merita citite cele doua volume .
multumesc