Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie impunere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie impunere

Am PFA din feb.2010 si am urmatoarele nelamuriri:
-la infiintare am de depus decl.220 in baza careia mi-a venit in 2010 o decizie de impunere, pe care am si achitat-o. Am depus luna asta si decl.200 pt anul 2010.
1) In 2011 mai trimit cei de la Finante inca o decizie de impunere pt anul 2011 pe baza decl.220 depusa la infiintare(in 2010)? sau vine doar o decizie rectificativa pe baza decl.200 (pt anul 2010)? Adica cum se plateste impozitul pe venit pt anul 2011? Se plateste abia in 2012 dupa de depun iarasi decl.200?
2) Daca stiti cumva, daca se poate sa-mi fac doar mutatie pe buletin in alt judet decat cel de domiciliu si apoi sa fac o cerere sa imi vina corespondenta de la Finante la adresa noua din acest judet. Sau corespondenta vine doar pe adresa de domiciliu?
Pentru anul 2011 impozitul se va plati pe baza unei decizii de plati anticipate transmisa de fisc, pt care trebuia sa depuneti declaratia 220 pt 2011 avand in vedere ca pe anul 2010 PFA nu a functionat intreg anul.
Chestia asta nu o stiam. Oare de unde trebuia sa o aflu?!? Cand am depus decl. 200(chiar ieri am depus) am notat pe ea data inceperii activitatii dar la ghiseu la Finante nu se deranjeaza sa se si uite peste ce am scris in declaratie. Oare daca depun 220 acum e prea tarziu?
In acest caz declaratia 220 se depune odata cu declaratia 200 (termen 16.05.2011), deci termenul nu a expirat.
Bun, voi trimite prin posta atunci decl.220 pana in 16.05.2011.
Multumesc tuturor pt ajutor.
nikuteau a scris:

Am PFA din feb.2010 si am urmatoarele nelamuriri:
-la infiintare am de depus decl.220 in baza careia mi-a venit in 2010 o decizie de impunere, pe care am si achitat-o. Am depus luna asta si decl.200 pt anul 2010.
1) In 2011 mai trimit cei de la Finante inca o decizie de impunere pt anul 2011 pe baza decl.220 depusa la infiintare(in 2010)? sau vine doar o decizie rectificativa pe baza decl.200 (pt anul 2010)? Adica cum se plateste impozitul pe venit pt anul 2011? Se plateste abia in 2012 dupa de depun iarasi decl.200?
2) Daca stiti cumva, daca se poate sa-mi fac doar mutatie pe buletin in alt judet decat cel de domiciliu si apoi sa fac o cerere sa imi vina corespondenta de la Finante la adresa noua din acest judet. Sau corespondenta vine doar pe adresa de domiciliu?

1. Decizia de impunere pentru veniturile aferente anului 2010 si declarate prin declaratia 200, va veni in jurul datei de 15.09.2011. In termen de 60 de zile (data postei), va trebui sa platiti impozitul.
2. Impozitul pentru anul 2010, se calculeaza prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului net declarat in declaratia 200, diminuat cu impozitul platit anticipat in cursul anului 2010.
3. Corespondenta se trimite la sediul PFA, declarat la Registrul Comertului si la ANAF.