Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie impunere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie impunere

Am PFA din feb.2010 si am urmatoarele nelamuriri:
-la infiintare am de depus decl.220 in baza careia mi-a venit in 2010 o decizie de impunere, pe care am si achitat-o. Am depus luna asta si decl.200 pt anul 2010.
1) In 2011 mai trimit cei de la Finante inca o decizie de impunere pt anul 2011 pe baza decl.220 depusa la infiintare(in 2010)? sau vine doar o decizie rectificativa pe baza decl.200 (pt anul 2010)? Adica cum se plateste impozitul pe venit pt anul 2011? Se plateste abia in 2012 dupa de depun iarasi decl.200?
2) Daca stiti cumva, daca se poate sa-mi fac doar mutatie pe buletin in alt judet decat cel de domiciliu si apoi sa fac o cerere sa imi vina corespondenta de la Finante la adresa noua din acest judet. Sau corespondenta vine doar pe adresa de domiciliu?
Trebuie sa depuneti la fisc declaratia 220 privind venitul estimat pe 2011 odata cu declaratia 200.
Declarația 220 se depune de catre:
— contribuabilii care incep o activitate in cursul anului fiscal, in termen de 15 zile de la data producerii evenimentului;
— contribuabilii care in anul anterior au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai mici dect anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel puțin 20% faț de anul fiscal anterior, odata cu declarația privind venitul realizat;
— contribuabilii care determin venitul net pe baza de norme de venit și care au optat pentru determinarea venitului net in sistem real, odata cu cererea de opțiune, pana la data de 31 ianuarie a anului fiscal.
George David, Contabil
Multumesc pentru raspuns,
Intrebarea era ce fac in situatia in care am 2 decizii de impunere cu plati anticipate pentru 2011, una primita in ianuarie 2011 si a doua primita pe 16 august, cu sume estimate mult mai mari, revizuita pe baza declaratiei de venit net aferent anului 2010. In 2011 nu am avut nici o incasare, cu toate acestea am platit la scadenta sumele din prima decizie.Sumele mari din a doua nu am de unde si mai ales de ce sa le platesc, pot demonstra ca nu am nici o incasare pe 2011.
Asta e situatia, ce fac , cum pot anula a doua decizie de impunere ?
m.i.