Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie impunere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie impunere

Am PFA din feb.2010 si am urmatoarele nelamuriri:
-la infiintare am de depus decl.220 in baza careia mi-a venit in 2010 o decizie de impunere, pe care am si achitat-o. Am depus luna asta si decl.200 pt anul 2010.
1) In 2011 mai trimit cei de la Finante inca o decizie de impunere pt anul 2011 pe baza decl.220 depusa la infiintare(in 2010)? sau vine doar o decizie rectificativa pe baza decl.200 (pt anul 2010)? Adica cum se plateste impozitul pe venit pt anul 2011? Se plateste abia in 2012 dupa de depun iarasi decl.200?
2) Daca stiti cumva, daca se poate sa-mi fac doar mutatie pe buletin in alt judet decat cel de domiciliu si apoi sa fac o cerere sa imi vina corespondenta de la Finante la adresa noua din acest judet. Sau corespondenta vine doar pe adresa de domiciliu?
Bun pe 2010 am inteles. Dar pe 2011 se plateste iar anticipat impozit? Sau in baza decl.200 ce o voi depune la anu' (adica pana in 15 mai 2012) voi plati impozitul?
Da, se plateste anticipat impozit (si se va plati in fiecare an), pe baza declaratiei privind veniturile estimate pentru anul 2011 (formular 220), cu termen de depunere 16.05.2011.

Recapitulatie:

Declaratia 220/2010 (depusa la infiintare) - se plateste impozit anticipat pentru 2010;
Declaratia 200/2010 (termen 16.05.2011) - se plateste impozit pentru 2010, calculat ca diferenta intre impozitul aferent veniturilor realizate in anul 2010 si impozitul anticipat platit in 2010;

Declaratia 220/2011 (termen 16.05.2011) - se plateste impozit anticipat pentru 2011;
Declaratia 200/2011 (termen 15.05.2012) - se plateste impozit pentru 2011, calculat ca diferenta intre impozitul aferent veniturilor realizate in anul 2011 si impozitul anticipat platit in 2011;

Declaratia 220/2012 (termen 15.05.2012) - se plateste impozit anticipat pentru 2012;

Si asa mai departe...
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Bun, deci trebuie sa depun si 220 iar, pana pe 16. Dar de ce cei de la finante nu mi-au zis nimic despre 220 cand am depus 200?!? Oricum le trimt prin posta 220 ca eu la coada nu mai stau....
Multumesc tuturor pt ajutor.

Probabil ca nu au observat ca pe anul 2010 PFA nu a functionat intreg anul calendaristic!
Buna ziua,
La sfarsitul lunii ianuarie 2011 am primit o decizie de plati anticipate din impozitul pe venit(persoana fizica autorizata cu contract de prestari servicii in resurse umane) pentru 2011, cu sume esalonate pe cele 4 trimestre.
Pe 16 mai 2011 am depus declaratia 200 cu veniturile nete aferente anului 2010.
In loc sa primesc dezia definitiva de impunere pentru 2010, acum doua zile ma trezesc cu o noua decizie pentru plati anticipate pentru anul 2011, recalculata pe baza veniturilor nete declarate pentru 2010.
Deci, pentru acest an am 2 (doua) decizii de impunere pentru plati anticipate cu titlu de impozit pe anul 2011.
Sunt in situatia in care pe 2011 nu am incasat nimic pana la aceasta data pentru facturi emise in 2010, platile anticipate pe baza primei decizii le-am si facut la scadente, asa cum erau ele trecute pe prima decizie.
Cum pot sa anulez cea de-a doua decizie care cuprinde sume foarte mari, iar eu nu am din ce sa le platesc, repet, pentru ca nu am incasat nimic in acest an?
Scuze daca am fost incoerenta, dat mi se pare un mare abuz pe care il face fiscul, nu am gasit in Codul fiscal nici o reglementare care sa le dea dreptul de a emite(revizui) o noua decizie pentru plati anticipate
m.i.