Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cod penal

buna ziua,as dori sa stiu si eu cat dureaza comisia de eliberare,dupa ce s-a executat pedeapsa,adica dintr-un an face 8 luni si dupa aceea intra in comisie ,as dori sa stiu cat dureaza?am auzit ca 45 de zile.Multumesc.
Detinutul trebuie sa execute 2/3 din pedeapsa si apoi poate fi propozabil pentru a intra in comisia de liberari conditionate in vederea discutarii liberarii sale.
Daca comisia din penitenciar admite propunerea de liberare conditionata o trimite spre solutionare instantei competente teritorial pentru a se pronunta asupra admiterii sau respingerii ei
Daca in comisie i se respinge cererea si i se acorda un termen de reiterare(de amanare) , are posibilitatea formularii unei contestatii in instanta , asupra careia aceasta se va pronunta.
In ambele situatii se poate exercita calea de atac in termen de 3 zile , atat pentru apel cat si pentru recurs
Radu Gabrian, Mediator
depinde de fiecare penitenciar si instanta de care apartine.
la unele va fi eliberat dupa 12 zile de la comisie .la altele la 7 zile iar la altele la 45 zile.
de principiu cei in cauza se intereseaza unde este "comisia mai scurta " si isi fac afaceri la o instanta de pe raza acelui loc de detinere.