Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CALCUL PENSIE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CALCUL PENSIE

BUNA ZIUA , NELAMURIREA MEA ESTE :DACA SUNT AGAJAT LA O SOCIETATE DIN ANUL 2002 CU CTR DE MUNCA CU NORMA INTREAGA(, IAR INCEPAND CU ANUL 2009 ,DATORITA CONDITIILOR ECONOMICE , NORMA DE LUCRU A FOST REDUSA DE LA 8 ORE LA 4 ORE, URMAND CA PE ANUL 2011 NORMA SA FIE REDUSA LA 2 ORE , CUM MA INFLUENTEAZA ACESTE ASPECTE PE MINE , VIITORUL PENSIONAR( STAGIU DE COTIZARE , ANII DE VECHIME IN RAPORT CU NORMA DE LUCRU)?
P.S. SOMAJUL ESTE CALCULAT CA SI VECHIME??????
MULTUMESC ANTICIPAT .
normal ca afecteaza. Si mai stai pentru 2 ore? cauta de lucru in alta parte.
1. Stagiul de cotizare la pensie nu va este afectat. El este acelasi fie ca lucrati 8 ore pe zi sau mai mult sau mai putin. va este afectat punctul de pensie deoarece salariul este mai mic deci si contributia la pensie.
2. Daca aveti posibilitate puteti sa incheiati contract de asigurare cu Casa de Pensii pentru a va completa valoarea contributiei lunare.
3. Perioada de somaj indemnizat este considerata perioada de cotizare la pensie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane