Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii

Buna ziua,

As dori sa stiu daca dupa ce am semnat un contract de munca pe durata nedeterminata de 8 ore si am lucrat cu acest program 8 luni, seful imi spune ca trebuie sa-mi reduca la 4 ore programul din cauza lipsei de clienti externi.
E legal ce face sau e doar o scuza ca sa ma faca pe mine sa renunt?
Primesc jumatate din salariu de pe data de 24.05.
Ma afecteaza la vechime si la somaj?
Va rog sa-mi spuneti urgent!
1. La stabilirea vechimii in munca conteaza perioad c.i.m., nu conteaza durata timpului de munca.

2. Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
....

Din coroborarea dispozitiilor art. 106 cu dispozitiile art. 145 C. muncii rezulta ca timpul partial al contractului de munca nu influenteaza stagiul de cotizare la sistemul public de pensii.

Astfel , 1 an de zile lucrat cu timp partial = 1 an de zile lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie

3. Potrivit Legii nr.76/2002, pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncã cu timp parţial, stagiul de cotizare pentru somaj, se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncã cu timp parţial.

Astfel, 1 an de zile lucrat cu timp partial 4 ore/zi = 6 luni stagiu de cotizare la somaj
Va multumesc foarte mult pentru informatiile date.
Sper sa pot conta si in viitor pe sprijinul dvs.

O seara frumoasa.