avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ce act normativ prevede ca art 73^1(1) poate fi ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ce act normativ prevede ca art 73^1(1) poate fi imputat?

Somatia si decizia de imputare care am primit-o specifica art. 76 din legea 76/2002, insa aceasta nu specifica art 73^1(1)?

Art. 76. - (1) Încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu din iniţiativa sau din motive imputabile angajatului, într-o perioadă mai mică de 12 luni de la data încadrării în muncă, atrage obligaţia restituirii integrale de către angajat a sumelor acordate drept prime prevăzute la art. 74 şi 75.
(2) În situaţia nerespectării prevederilor alin. (1) recuperarea sumelor prevăzute la art. 74 şi 75 se va face pe baza deciziilor de imputare emise de agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă, care constituie titluri executorii.
Cel mai recent răspuns: justice123 , utilizator 15:42, 7 Mai 2011
Art. 76 din Legea nr.76/2002 prevede :
(1) Angajaţii au obligaţia de a restitui integral sumele primite conform art. 73.1, 74 şi 75, în situaţia în care raporturile de muncã sau de serviciu înceteazã, într-o perioadã mai micã de 12 luni de la data încadrãrii în muncã, în temeiul urmãtoarelor prevederi:
a) art. 55 lit. b), art. 56 lit. g) şi i), art. 61 lit. a) şi art. 79 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
b) art. 61 lit. b) din Legea nr. 53/2003, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, dacã au fost condamnaţi prin hotãrâre judecãtoreascã definitivã;
c) art. 84 alin. (1) lit. b) şi e), alin. (2) lit. f) şi g) şi alin. (5) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicatã, cu modificãrile ulterioare.

(2) În situaţia nerespectãrii prevederilor alin. (1), recuperarea sumelor prevãzute la art. 73.1, 74 şi 75 se va face pe baza angajamentelor beneficiarilor, care constituie titluri executorii.
......
Multumesc.

Interesant ca desi au avut cartea mea de munca nu au putut face aritmetica sa observe ca:
a) am cele 12 luni prerechizita primei 73^1(1) in cartea de munca;
b) nu am fost "condamnat" printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, ci de o concediere disciplinara falsa si ilegala, si absolvit de vina de o hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila.

Adaug ce scriu ei pentru completare:
Potrivit dispozitiilor art. 9 alin. (2) lit. d din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003, republicata, [...] nu este obligatorie audierea contribuabilului.
... pentru executare presupun.

Deasemenea invoca art. 145 (1) OUG nr. 92 Cod de Procedura Fiscala, pentru executare si cheltuieli colaterale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de somaj grozoiu gabi grozoiu gabi am avut ajutor de somaj si m-am angajat in alt judet in timpul somajului,pe perioada determinata de 3 luni am auzit ca am dreptul la niste bani,unde sa intreb? (vezi toată discuția)
Problema cu oficiul de somaj bogdan_151991 bogdan_151991 Am fost la oficiul de somaj si mi-au zis ca daca sunt angajat din somaj si dupa ce mi se face angajarea imi schimb si domiciuliu pe piatra neamt(eu am ... (vezi toată discuția)
Prima de incadrare, prima de instalare cataflorescu cataflorescu Stiti cumva daca se mai acorda acel ajutor de la AJOFM pentru persoanele care se angajeaza la o distanta mai mare de 250KM. Cred ca se numea prima de ... (vezi toată discuția)