Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA anterior inregistrarii ca platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA anterior inregistrarii ca platitor de tva

As vrea daca stie cineva o baza legala in care pot deduce un tva de pe o factura din decembrie 2007 , cand firma aplica regimul special de scutire , regim care a fost inlocuit din ianuarie 2008 cu regimul normal , persoana inregistrandu-se ca platitor de tva.
este vorba de un tva destul de mare , aferent unei tranzactii cu teren. am vreo portita sa-l deduc??
Raspunsul este NU.
Firmele care nu sunt platitoare de T.V.A. au urmatoarele obligatii:

sa nu deduca taxa aferenta achizitiilor de bunuri si servicii, aceasta fiind inclusa d.p.d.v. contabil in costuri;
sa nu mentioneze taxa colectata pe facturile emise;
sa mentioneze pe facturile emise “regim special de scutire”;
sa tina evidenta:
livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii care sunt in sfera de aplicare a T.V.A. cu ajutorul jurnalului pentru vanzari;
achizitiilor de bunuri si servicii taxabile, cu ajutorul jurnalului pentru cumparari.
o fi nu , dar nu cu majuscule.
cu normele din 2006 era posibil , acu s-ar putea sa fie mai greu
DA, ARE DREPTUL DE DEDUCERE, CU ANUMITE CONDITII:
ART. 152 DIN CODUL FISCAL - LEGEA NR.571/2003 REP.
Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
(2) Cifra de afaceri care serveşte drept referinţă pentru aplicarea alin. (1) este constituită din valoarea totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi desfăşurate de o mică întreprindere, efectuate de persoana impozabilă în cursul unui an calendaristic, incluzând şi operaţiunile scutite cu drept de deducere şi pe cele scutite fără drept de deducere, prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e) şi f), dacă acestea nu sunt accesorii activităţii principale, cu excepţia următoarelor:
a) livrările de active fixe corporale sau necorporale, astfel cum sunt definite la art. 125^1 alin. (1) pct. 3, efectuate de persoana impozabilă;
b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
(3) Persoana impozabilă care îndeplineşte condiţiile prevăzute la alin. (1) pentru aplicarea regimului special de scutire poate opta oricând pentru aplicarea regimului normal de taxă.

Norme metodologice: HG.44/2004
61. (1) Cursul de schimb valutar prevăzut la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal, este cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi este valabil pentru persoanele impozabile care au luat fiinţă în cursul anului 2007 sau care au fost înfiinţate anterior aderării şi au depăşit plafonul în cursul anului 2007. Pentru anii următori, cursul de schimb valutar utilizat pentru calculul plafonului prevăzut la art. 152 alin. (1), este cursul comunicat de Banca Naţională a României la începutul fiecărui an calendaristic.
(2) În sensul art. 152 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, o operaţiune este accesorie activităţii principale dacă se îndeplinesc cumulativ condiţiile prevăzute la pct. 47 alin. (3).
(3) În sensul art. 152 alin. (3) din Codul fiscal, persoana impozabilă care optează pentru aplicarea regimului normal de taxă trebuie să solicite înregistrarea conform art. 153 din Codul fiscal, şi să aplice regimul normal de taxă începând cu data înregistrării.
(4) În sensul art. 152 alin. (3) şi (7) coroborat cu condiţiile prevăzute la art. 145, 145^1, 147, 148 şi 149 din Codul fiscal, persoana impozabilă are dreptul/obligaţia la ajustarea taxei deductibile aferente:
a) bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate în momentul trecerii la regimul normal de taxare;
b) bunurilor de capital definite la art. 149 alin. (1) din Codul fiscal, aflate încă în folosinţă, în scopul desfăşurării activităţii economice în momentul trecerii la regimul normal de taxă, cu condiţia ca perioada de ajustare a deducerii prevăzută la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, să nu fi expirat. Prevederile acestui alineat se completează cu prevederile de la pct. 46.
(5) Ajustarea prevăzută la alin. (4) trebuie comunicată organelor fiscale competente, în termen de trei luni de la data trecerii la regimul normal de taxă, prin depunerea unei liste de bunuri aflate în stoc şi serviciile neutilizate, precum şi a bunurilor de capital aflate încă în folosinţă în scopul desfăşurării activităţii economice. Această listă se va întocmi în două exemplare şi va cuprinde bunurile şi serviciile neutilizate pentru care se efectuează ajustarea, data la care i-au fost livrate bunurile şi prestate serviciile, baza de impozitare la data respectivă şi suma de ajustat.
(6) Persoana impozabilă va înscrie suma ajustată în primul decont ce se va depune după primirea acordului din partea organului fiscal competent asupra ajustării şi sumei acesteia.
esz lajos a scris:

DA, ARE DREPTUL DE DEDUCERE, CU ANUMITE CONDITII:

Sunt de acord cu tine, dar ce spune CF?
(5) Ajustarea prevăzută la alin. (4) trebuie comunicată organelor fiscale competente, în termen de trei luni de la data trecerii la regimul normal de taxă, prin depunerea unei liste de bunuri aflate în stoc şi serviciile neutilizate, precum şi a bunurilor de capital aflate încă în folosinţă în scopul desfăşurării activităţii economice. Această listă se va întocmi în două exemplare şi va cuprinde bunurile şi serviciile neutilizate pentru care se efectuează ajustarea, data la care i-au fost livrate bunurile şi prestate serviciile, baza de impozitare la data respectivă şi suma de ajustat.
(6) Persoana impozabilă va înscrie suma ajustată în primul decont ce se va depune după primirea acordului din partea organului fiscal competent asupra ajustării şi sumei acesteia.

in anul 2007 declarat cu intrziere ca o societate devine platitoare de TVA, este vorba de un PF, in urma controlului finantele au impus plata TVA aferente lunilor de intarziere.
PF desfasoara o activitate care este supusa taxarii inverse ( deseueile metalice feroase)
cum se poate rezolva aceasata situatie intrucat TVA nu s-ar fi incasat si nu s-ar fi platit
AJUTOR