Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA anterior inregistrarii ca platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA anterior inregistrarii ca platitor de tva

As vrea daca stie cineva o baza legala in care pot deduce un tva de pe o factura din decembrie 2007 , cand firma aplica regimul special de scutire , regim care a fost inlocuit din ianuarie 2008 cu regimul normal , persoana inregistrandu-se ca platitor de tva.
este vorba de un tva destul de mare , aferent unei tranzactii cu teren. am vreo portita sa-l deduc??
filip lumi a scris:

in anul 2007 declarat cu intrziere ca o societate devine platitoare de TVA, este vorba de un PF, in urma controlului finantele au impus plata TVA aferente lunilor de intarziere.
PF desfasoara o activitate care este supusa taxarii inverse ( deseueile metalice feroase)
cum se poate rezolva aceasata situatie intrucat TVA nu s-ar fi incasat si nu s-ar fi platit
AJUTOR

D-na filip ati postat ageasta intrebare de cinci ori.