Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA neinregistrare la timp depasirea plafonului 35 000 euro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

neinregistrare la timp depasirea plafonului 35 000 euro

O firma a depasit 35 000 euro(curs la data aderarii) in decembrie 2008. Trebuia anuntat la finante in 10 zile si cu 01.02.2009 era luat in evidenta ca platitor de tva, dar nu a declarat si este anuntat de finante in iulie 2009 ca va fi luat in evidenta ca platitor de tva cu 01.08.2009. Pentru perioada februarie-martie-aprilie-mai-iunie-iulie 2009 va calcula tva aferent vanzarilor si va fi pus in decontul lunii septembrie la regularizari. Are dreptul sa deduca tva aferent cumpararilor din perioada februarie-iulie 2009 pe acelasi decont sau nu? Unii spun ca trebuie numai sa colecteze tva si nu mai are dreptul sa deduca din urma. Cum inregistrez in contabilitate acel tva 4427 (in corespondenta cu care cont?), avand in vedere ca 411 nu pot sa-l las cu sold, diferenta de bani nu o va mai incasa de la nimeni.
mela79 a scris:

O firma a depasit 35 000 euro(curs la data aderarii) in decembrie 2008. Trebuia anuntat la finante in 10 zile si cu 01.02.2009 era luat in evidenta ca platitor de tva, dar nu a declarat si este anuntat de finante in iulie 2009 ca va fi luat in evidenta ca platitor de tva cu 01.08.2009. Pentru perioada februarie-martie-aprilie-mai-iunie-iulie 2009 va calcula tva aferent vanzarilor si va fi pus in decontul lunii septembrie la regularizari. Are dreptul sa deduca tva aferent cumpararilor din perioada februarie-iulie 2009 pe acelasi decont sau nu? Unii spun ca trebuie numai sa colecteze tva si nu mai are dreptul sa deduca din urma. Cum inregistrez in contabilitate acel tva 4427 (in corespondenta cu care cont?), avand in vedere ca 411 nu pot sa-l las cu sold, diferenta de bani nu o va mai incasa de la nimeni.

- Firma nu poate deduce tva anterior alocarii CIF in scopuri de tva, dar daca este sunt marfuri si materiale in stocul existent in preziua alocarii CIF poate deduce acest tva scotand din pretul marfii tva-ul pentru marfurile care au fost aprovizionate cu tva inscris pe factura. Si aceasta bineinteles pe baza unui inventar cu indicarea facturii de provenienta.

- Tva colectat datorat se inregisreaza astfel 635 = 4427.
ok, pana aici am inteles si multumesc de raspuns ca la finante am primit diverse "opinii" de interpretare a art. 152. Daca fac acel inventar al stocului la 31.07.2009 (avand in vedere ca RO la CIF PRIMESC CU 01.08.2009), cu facturile aferente si ajustez tva-ul pentru deducere, trebuie sa instiintez finantele? Am citit in lege ca exista inainte procedura asta, dar acum nu mai gasesc asa ca eu nu cred ca ar mai trebui. Doar sa pastrez pt viitor acel inventar cu detaliile aferente, nu? Mai am ceva de depus la ei legat de asta pana la decontul de tva din septembrie? Iar 394 se va depune doar pt sem II in care cuprind doar din august incolo, nu?
mela79 a scris:

ok, pana aici am inteles si multumesc de raspuns ca la finante am primit diverse "opinii" de interpretare a art. 152. Daca fac acel inventar al stocului la 31.07.2009 (avand in vedere ca RO la CIF PRIMESC CU 01.08.2009), cu facturile aferente si ajustez tva-ul pentru deducere, trebuie sa instiintez finantele? Am citit in lege ca exista inainte procedura asta, dar acum nu mai gasesc asa ca eu nu cred ca ar mai trebui. Doar sa pastrez pt viitor acel inventar cu detaliile aferente, nu? Mai am ceva de depus la ei legat de asta pana la decontul de tva din septembrie? Iar 394 se va depune doar pt sem II in care cuprind doar din august incolo, nu?

-Daca ati citit undeva precum spuneti despre intiintare fiscului cu privire la tva la stoc postati-mi si mie textul sa mai aflu lucruri noi.
- In afara de 010 nu aveti ce
- 394 il depuneti du datele incepand cu 01.08.2009
- atentie nu uitati in 2010 aveti de depus 392b pentru perioada 01.01-31.07.2008 daca va incadrati in plafonul de 10.000-35.000 euro cifra de afaceri
Succes!
Oranina Dumitru, Contabil
Norme metodologice:
   61. (1) Cursul de schimb valutar prevăzut la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal, este cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi este valabil pentru persoanele impozabile care au luat fiinţă în cursul anului 2007 sau care au fost înfiinţate anterior aderării şi au depăşit plafonul în cursul anului 2007. Pentru anii următori, cursul de schimb valutar utilizat pentru calculul plafonului prevăzut la art. 152 alin. (1), este cursul comunicat de Banca Naţională a României la începutul fiecărui an calendaristic.    (2) În sensul art. 152 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, o operaţiune este accesorie activităţii principale dacă se îndeplinesc cumulativ condiţiile prevăzute la pct. 47 alin. (3).
   (3) În sensul art. 152 alin. (3) din Codul fiscal, persoana impozabilă care optează pentru aplicarea regimului normal de taxă trebuie să solicite înregistrarea conform art. 153 din Codul fiscal, şi să aplice regimul normal de taxă începând cu data înregistrării.
   (4) În sensul art. 152 alin. (3) şi (7) coroborat cu condiţiile prevăzute la art. 145, 1451, 147, 148 şi 149 din Codul fiscal, persoana impozabilă are dreptul/obligaţia la ajustarea taxei deductibile aferente:
   a) bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate în momentul trecerii la regimul normal de taxare;
   b) bunurilor de capital definite la art. 149 alin, (1) din Codul fiscal, aflate încă în folosinţă, în scopul desfăşurării activităţii economice în momentul trecerii la regimul normal de taxă, cu condiţia ca perioada de ajustare a deducerii prevăzută la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, să nu fi expirat. Prevederile acestui alineat se completează cu prevederile de la pct. 46.
   (5) Ajustarea prevăzută la alin. (4) trebuie comunicată organelor fiscale competente, în termen de trei luni de la data trecerii la regimul normal de taxă, prin depunerea unei liste de bunuri aflate în stoc şi serviciile neutilizate, precum şi a bunurilor de capital aflate încă în folosinţă în scopul desfăşurării activităţii economice. Această listă se va întocmi în două exemplare şi va cuprinde bunurile şi serviciile neutilizate pentru care se efectuează ajustarea, data la care i-au fost livrate bunurile şi prestate serviciile, baza de impozitare la data respectivă şi suma de ajustat.
(6) Persoana impozabilă va înscrie suma ajustată în primul decont ce se va depune după primirea acordului din partea organului fiscal competent asupra ajustării şi sumei acesteia.

-astea le-am gasit eu pe net, dar cred ca sunt mai vechi, dupa toate modificarile intervenite nu vad sa mai apara in norme. Aici a fost si derutarea cu suma la care sunt calculati cei 35000 euro. Eu am luat in calcul cursul din 31.12.2008, dar trebuia sa iau cursul de la data aderarii.
mela79 a scris:

Norme metodologice:
   61. (1) Cursul de schimb valutar prevăzut la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal, este cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi este valabil pentru persoanele impozabile care au luat fiinţă în cursul anului 2007 sau care au fost înfiinţate anterior aderării şi au depăşit plafonul în cursul anului 2007. Pentru anii următori, cursul de schimb valutar utilizat pentru calculul plafonului prevăzut la art. 152 alin. (1), este cursul comunicat de Banca Naţională a României la începutul fiecărui an calendaristic.    (2) În sensul art. 152 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, o operaţiune este accesorie activităţii principale dacă se îndeplinesc cumulativ condiţiile prevăzute la pct. 47 alin. (3).
   (3) În sensul art. 152 alin. (3) din Codul fiscal, persoana impozabilă care optează pentru aplicarea regimului normal de taxă trebuie să solicite înregistrarea conform art. 153 din Codul fiscal, şi să aplice regimul normal de taxă începând cu data înregistrării.
   (4) În sensul art. 152 alin. (3) şi (7) coroborat cu condiţiile prevăzute la art. 145, 1451, 147, 148 şi 149 din Codul fiscal, persoana impozabilă are dreptul/obligaţia la ajustarea taxei deductibile aferente:
   a) bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate în momentul trecerii la regimul normal de taxare;
   b) bunurilor de capital definite la art. 149 alin, (1) din Codul fiscal, aflate încă în folosinţă, în scopul desfăşurării activităţii economice în momentul trecerii la regimul normal de taxă, cu condiţia ca perioada de ajustare a deducerii prevăzută la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, să nu fi expirat. Prevederile acestui alineat se completează cu prevederile de la pct. 46.
   (5) Ajustarea prevăzută la alin. (4) trebuie comunicată organelor fiscale competente, în termen de trei luni de la data trecerii la regimul normal de taxă, prin depunerea unei liste de bunuri aflate în stoc şi serviciile neutilizate, precum şi a bunurilor de capital aflate încă în folosinţă în scopul desfăşurării activităţii economice. Această listă se va întocmi în două exemplare şi va cuprinde bunurile şi serviciile neutilizate pentru care se efectuează ajustarea, data la care i-au fost livrate bunurile şi prestate serviciile, baza de impozitare la data respectivă şi suma de ajustat.
(6) Persoana impozabilă va înscrie suma ajustată în primul decont ce se va depune după primirea acordului din partea organului fiscal competent asupra ajustării şi sumei acesteia.

-astea le-am gasit eu pe net, dar cred ca sunt mai vechi, dupa toate modificarile intervenite nu vad sa mai apara in norme. Aici a fost si derutarea cu suma la care sunt calculati cei 35000 euro. Eu am luat in calcul cursul din 31.12.2008, dar trebuia sa iau cursul de la data aderarii.

Da m-am dumirit, textul de la pct. 61 a fost modificat prin art. I, lit. F, pct. 37 din H.G. nr. 1.579/2007.

Acum textul integral de la pct 61 arata astfel:
" Norme metodologice:
61. (1) Cursul de schimb valutar prevăzut la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal este cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării.
(2) În sensul art. 152 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, o operaţiune este accesorie activităţii principale dacă se îndeplinesc cumulativ condiţiile prevăzute la pct. 47 alin. (3).
(3) În sensul art. 152 alin. (3) din Codul fiscal, persoana impozabilă care optează pentru aplicarea regimului normal de taxă trebuie să solicite înregistrarea conform art. 153 din Codul fiscal şi să aplice regimul normal de taxă începând cu data înregistrării.
(4) În sensul art. 152 alin. (3), (7) şi (9) coroborat cu condiţiile prevăzute la art. 145-149 din Codul fiscal, persoana impozabilă are dreptul/obligaţia la ajustarea taxei deductibile aferente:
a) bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate în momentul trecerii la regimul normal de taxare;
b) bunurilor de capital definite la art. 149 alin. (1) din Codul fiscal, aflate încă în folosinţă, în scopul desfăşurării activităţii economice în momentul trecerii la regimul normal de taxă, cu condiţia ca perioada de ajustare a deducerii, prevăzută la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, să nu fi expirat. Prevederile acestui alineat se completează cu prevederile de la pct. 46."

Deci nu trabuie sa instiintati fiscul.

Succes!