Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA depasire plafon tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

depasire plafon tva

O societate a depasit in luna nov.2011 plafonul de tva.Pana pe 10.12.2011 se va depune 010.Data atribuirii pt.TVA va fi 01.01.2012?
Se modifica calculul plafonului pt.TVA in sensul calcularii cu cursul de la 31.12 anterior incepand cu 2012?parca asa imi aduc aminte ca am citit in MO aparut la sfrasitul lui 2011.
codul de tva valabil va fi cu data de 01.01.2012.
cursul valutar utilizat la calculul plafonului de 35.000 euro este cel de la data aderarii, 3,3817 lei/eur.
Multumesc.Vroaim sa zic sfarsitull anului 2010.

Ce trebuie facut din punct de vedere al TVA in cazul in care la finele anului 2011 soc.are stoc de materii prime si produse finite.?
pct. 61 din norme

(10) În sensul art. 152 alin. (9) din Codul fiscal, persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă prin opțiune conform prevederilor art. 152 alin. (3), coroborate cu prevederile art. 153 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, și persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă în cazul depășirii plafonului de scutire în termenul stabilit la art. 152 alin.(6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:
a) bunurilor aflate în stoc și serviciilor neutilizate, în momentul trecerii la regimul normal de taxare;
b) activelor corporale fixe, inclusiv celor aflate în curs de execuție, aflate în proprietatea lor în momentul trecerii la regimul normal de taxă, cu condiția, în cazul bunurilor de capital, ca perioada de ajustare a deducerii, prevăzută la art. 149 alin. (2)din Codul fiscal, să nu fi expirat.
În cazul activelor corporale fixe, se ajustează taxa aferentă valorii rămase neamortizate la momentul trecerii la regimul normal de taxă.
(11) Ajustările efectuate conform alin. (10) se înscriu în primul decont de taxă depus după înregistrarea în scopuri de taxă conform art. 153 din Codul fiscal a persoanei impozabile sau, după caz, într-un decont ulterior.