Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA trecere la tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

trecere la tva

Firma infintata in data de 01.12.2011 , factureaza pe 30 noiembrie prestari servicii in valoare re 90.000 lei si achizitioneaza materiale in valoare de 70.000 lei ( cu tot cu tva ) .
pe 01 decembrie mai cumpara materiale de 15.000 lei ( cu tot cu tva ) urmand sa factureze servicii de 27.000 lei .

Doresc sa stiu cu ce data devine platitor de TVA si care sunt inregistrarile contabile ( ce sume se trec in primul decont de TVA )
Pai daca este infiintata cu 01.12 cum factureaza pe 30.11?
scuze pentru greseala , Societatea este infintata pe 01.11.2011
avand in vedere ca plafonul de scutire se calculeaza proportional cu lunile ramase pana la sfarsitul anului fiscal, societatea a depasit acest plafon la 30 noiembrie 2011 si trebuie sa depuna decl. 010 pana pe data de 10 decembrie, urmand sa devina platitoare de tva incepand cu data de 1 ian 2012.

deci incepand cu 1 ian 2012 veti colecta tva aferenta livrarilor si prestarilor efectuate.
in ceea ce priveste tva deductibila, pe langa achizitiile afectuate incepand cu 01.01.2012 mai aveti drept de deducere a tva conform urmatoarelor prevederi legale prvazute la pct. 61 din normele de aplicare ale codului fiscal:

În sensul art. 152 alin. (9) din Codul fiscal, persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă prin opțiune conform prevederilor art. 152 alin. (3), coroborate cu prevederile art. 153 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, și persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă în cazul depășirii plafonului de scutire în termenul stabilit la art. 152 alin.(6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:

a) bunurilor aflate în stoc și serviciilor neutilizate, în momentul trecerii la regimul normal de taxare;

b) activelor corporale fixe, inclusiv celor aflate în curs de execuție, aflate în proprietatea lor în momentul trecerii la regimul normal de taxă, cu condiția, în cazul bunurilor de capital, ca perioada de ajustare a deducerii, prevăzută la art. 149 alin. (2)din Codul fiscal, să nu fi expirat.

În cazul activelor corporale fixe, se ajustează taxa aferentă valorii rămase neamortizate la momentul trecerii la regimul normal de taxă.

(11) Ajustările efectuate conform alin. (10) se înscriu în primul decont de taxă depus după înregistrarea în scopuri de taxă conform art. 153 din Codul fiscal a persoanei impozabile sau, după caz, într-un decont ulterior.

multumesc pentru raspuns