avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri acordate fostilor detinuti politici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri acordate fostilor detinuti politici

Buna ziua! Poate sa imi spuna cineva daca se mai acorda despagubiri fostilor detinuti politici?
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 11:59, 8 Mai 2011
buna ziua,
nu se mai acorda despagubiri pentru prejudiciul moral suferit ca urmare a condamnarii, in schimb se mai pot obtine despagubiri materiale pentru bunurile confiscate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubiri pentru condamnatii politic lilianabutiseaca lilianabutiseaca Ce despagubiri pot obtine cei care au fost condamnati pentru infractiuni cu caracter politic inainte de 1989 ? Multumesc (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 MICKY67 MICKY67 Bunicul meu a fost condamnat politic in perioada 1950.El a avut 2 copii,un baiat si o fata.Bunicul si sotia sa sunt decedati.Baiatul este decedat si el,dar are ... (vezi toată discuția)
Drepturile fostilor detinuti politici din perioada comnista dorinahojbota dorinahojbota La ora actuala sunt cetatean german am plecat din romania inca inainte de revolutie(am fugit). In perioada comunista am fost detinut politic 8 ani de zile si ... (vezi toată discuția)