Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... agajarea daca esti pensionat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

agajarea daca esti pensionat

daca sunt pensionata de boala fara a mai fi nevoie sa merg anual la comisia medicala,conform noului cod al muncii as putea sa ma angajez cu contract de munca fie cu jumatate de norma fie cu norma intreaga?
Numai daca sunteti incadrata in gr.3 de invaliditate puteti sa prestati activitate 4 ore pe zi.
2740826332154 a scris:

daca sunt pensionata de boala fara a mai fi nevoie sa merg anual la comisia medicala,conform noului cod al muncii as putea sa ma angajez cu contract de munca fie cu jumatate de norma fie cu norma intreaga?

Nu Codul Muncii prevede posibilitatea cumularii pensiei cu salariul, ci Legea nr.263/2010 care in art.118 prevede :
1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate; d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Prin urmare, daca sunteti pensionar de invaliditate de gradul III puteti cumula pensia cu salariul.
Pensionarii de gardul I si II nu pot cumul apensia cu salariul.