Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Implicatii suspendare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Implicatii suspendare contract de munca

Momentan sunt angajatul unei firme in Romania si am gasit un loc de munca intr-o alta tara. In contractul de munca se stipuleaza existenta unei periode de proba de 3 luni.
Firma din Romania mi-a propus sa nu demisionez de aici, ci sa-mi suspend contractul de munca pe durata perioadei de proba si daca lucrurile nu merg bine sa ma intorc.
Intrebarea ar fi: in ce fel ma "obliga" acest contract suspendat? La finele acestei perioade, sunt obligat sa ma intorc si sa demisionez (eventual sa mai lucrez pe timpul perioadei de previz daca firma doreste)? Sau de comun acord se poate desface contractul in mod automat dupa expirarea acestei perioade?
Suspendarea unui c.i.m. are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
Prin urmare, c.i.m. suspendat nu va obliga cu nimic ... la terminarea perioadei de suspendare dvs aveti posibilitatea sa solicitati incetarea c.i.m. prin demisie sau cu acordul partilor.