Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca full time, salariu in part time...se poate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca full time, salariu in part time...se poate?

As fi curios sa aflu daca angajatorul are dreptul sa diminueze salariul inscris in c.i.m. pe motiv ca in luna respectiva a fost o zi de sarbatoare legala, nelucratoare. Dupa mintea mea, chiar daca intr-o luna sunt 20 sau 23 de zile lucratoare, ai dreptul la acelasi salariu intreg negociat... Cel putin asa a fost la toate locurile de munca unde am lucrat anterior.
:-/
1. Asa este, aveti dreptate.
2. Luati legatura cu ITM si faceti o sesizare.
Va multumesc pentru raspunsul promt. In cazul in care depun o sesizare la ITM, la ce reactii pot sa ma astept oare din partea angajatorului?
petru13 a scris:

Va multumesc pentru raspunsul promt. In cazul in care depun o sesizare la ITM, la ce reactii pot sa ma astept oare din partea angajatorului?

Daca va afla ca dvs ati facut reclamatia este posibil sa exercite presiiuni asupra dvs pentru a va da demisia.
De asta ma temeam si eu. Si atunci ce cale sa aleg pentru a-mi cere drepturile?
Aveti doat doua cai : sesizarea la ITM si/sau actiunea in instanta. Acestea pot fi exercitate concomitent.