Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... daca nu mi s-a dat salariul,ce pot face?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

daca nu mi s-a dat salariul,ce pot face?

Buna ziua
Nu am luat salariul pt luna decembrie,ce as putea face pe cale legala?(nu am semnat niciun stat de plata)
bughitza23 a scris:

Buna ziua
Nu am luat salariul pt luna decembrie,ce as putea face pe cale legala?(nu am semnat niciun stat de plata)

Care este acum raportul dintre dumneavoastra si angajator?
inca lucrez la aceasta firma,nu gasesc niciun loc de munca,tot astept banii....firma este functionabila,nu este in insolvabilitate sau faliment.
Aveti destule posibilitati sa actionati pe cale legala dar in situatia dumneavoastra pot sa apara probleme pe cale de consecinta.
Sfatul meu este sa rabdati cat mai puteti si cand nu mai puteti faceti reclamatie la ITM concomitent cu deschiderea unei actiuni in instanta.
ai contract de munca legal?in cazul ca nu ,e cam greu sa scoti banii de la el
reclamatie la ITM,depinde daca vrei sa mai fi in relatii bune cu patronul,eventual pregatestete sa fi dat afara
actionare in instanta
stai de vorba cu patronul si vezi, ce te mai minte
bughitza23 a scris:

Buna ziua
Nu am luat salariul pt luna decembrie,ce as putea face pe cale legala?(nu am semnat niciun stat de plata)

1. Fie sesizati ITM-ul si/sau deschideti o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat la plata salariului restant.

2. Fie - daca va convine - va dati demisia fara preaviz , art.79 alin.8 C.mun.