avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inselatorie - angajatorul nu ne plateste
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inselatorie - angajatorul nu ne plateste

am lucrat la renovarea unei scoli prin intermediul unei firme,si patronul acesteia tot ne-a dus de nas in legatura cu bani,ne tot amana de pe 1 pe 10,apoi pe 15-20,pana la finalul lucrari. a fost si" comisie" la fata locului si au dat toate semnaturile si acum trebuia sa ne faca si noua plata dar el ne tot minte in continuare ca nu are semnatura devizului,intrebarea mea,e ce e de facut?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:39, 17 Octombrie 2010
Cale mai efectiva: ducetiva la un avocat din localitatea, sau la Barou. Ai semnat contract de munca? Ai martori?. Sunt multe semne de intrebarile. Nu cred ca nimeni va pate ajuta cu chestii asta simpla, care este obiceiuri ale patronii din toate tara, din pacate.
Pai nu ati stabilit o data a salariului? Nu cred ca e normal sa depindeti de un deviz daca se semneaza sau nu!
Este problema patronului cum isi stabileste datele contractuale cu clientii, sau semnari de devize..... Dumneavoastra ati fost la munca si nu ati invocat nici un motiv banuiesc, cand sa pus problema de a termina lucrarea.
Mai sunt si intrebarile domnului alvar de mai sus.............
O prima solutie daca tot nu va da banii este o reclamatie la ITM.
Daca ati prestat activitatea in conditii contractual prevazute, pentru solutionare favorabila dvs ,sesizati oficial ITM
haos66 a scris:

am lucrat la renovarea unei scoli prin intermediul unei firme,si patronul acesteia tot ne-a dus de nas in legatura cu bani,ne tot amana de pe 1 pe 10,apoi pe 15-20,pana la finalul lucrari. a fost si" comisie" la fata locului si au dat toate semnaturile si acum trebuia sa ne faca si noua plata dar el ne tot minte in continuare ca nu are semnatura devizului,intrebarea mea,e ce e de facut?



In acest caz, puteti sesiza Inspectoratul Teritorial de Munca in a carei raza teritoriala isi are sediul angajatorul dvs.
De asemenea, concomitent puteti promova o actiune in instanta impotriva angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum imi recuperez cartea de munca? d-ioana d-ioana pe 4 iulie m-am pacalit si am semnat demisia. nici pana acum nu mi-au dat cartea de munca si nici o decizie, o hartie, un biletel....ceva din care sa reiasa ca ... (vezi toată discuția)
Carte de munca andreea_popescu andreea_popescu Ma numesc Popescu Andreea si lucrez in Timisoara de 3ani si jumatate intr-un bar.Problema mea este ca nu de mult am aflat ca nu mi s-a facut carte de munca,cu ... (vezi toată discuția)
Daca nu mi s-a dat salariul,ce pot face? bughitza23 bughitza23 Buna ziua Nu am luat salariul pt luna decembrie,ce as putea face pe cale legala?(nu am semnat niciun stat de plata) (vezi toată discuția)