Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inselatorie - angajatorul nu ne plateste
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inselatorie - angajatorul nu ne plateste

am lucrat la renovarea unei scoli prin intermediul unei firme,si patronul acesteia tot ne-a dus de nas in legatura cu bani,ne tot amana de pe 1 pe 10,apoi pe 15-20,pana la finalul lucrari. a fost si" comisie" la fata locului si au dat toate semnaturile si acum trebuia sa ne faca si noua plata dar el ne tot minte in continuare ca nu are semnatura devizului,intrebarea mea,e ce e de facut?
Cale mai efectiva: ducetiva la un avocat din localitatea, sau la Barou. Ai semnat contract de munca? Ai martori?. Sunt multe semne de intrebarile. Nu cred ca nimeni va pate ajuta cu chestii asta simpla, care este obiceiuri ale patronii din toate tara, din pacate.
Pai nu ati stabilit o data a salariului? Nu cred ca e normal sa depindeti de un deviz daca se semneaza sau nu!
Este problema patronului cum isi stabileste datele contractuale cu clientii, sau semnari de devize..... Dumneavoastra ati fost la munca si nu ati invocat nici un motiv banuiesc, cand sa pus problema de a termina lucrarea.
Mai sunt si intrebarile domnului alvar de mai sus.............
O prima solutie daca tot nu va da banii este o reclamatie la ITM.
Daca ati prestat activitatea in conditii contractual prevazute, pentru solutionare favorabila dvs ,sesizati oficial ITM
haos66 a scris:

am lucrat la renovarea unei scoli prin intermediul unei firme,si patronul acesteia tot ne-a dus de nas in legatura cu bani,ne tot amana de pe 1 pe 10,apoi pe 15-20,pana la finalul lucrari. a fost si" comisie" la fata locului si au dat toate semnaturile si acum trebuia sa ne faca si noua plata dar el ne tot minte in continuare ca nu are semnatura devizului,intrebarea mea,e ce e de facut?

In acest caz, puteti sesiza Inspectoratul Teritorial de Munca in a carei raza teritoriala isi are sediul angajatorul dvs.
De asemenea, concomitent puteti promova o actiune in instanta impotriva angajatorului.