Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere - tatal copilului in puscarie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere - tatal copilului in puscarie

Daca tatal copilului este in puscarie, cum plateste pensia de intretinere la care este obligat ?
Atata timp cat este arestat nu poate fi obligat la prestarea obligatiei de intretinere pentru ca nu realizeaza venituri din munca
Poate fi obligat altcineva sa plateasca? (Parintii, statul)
Cum poate mama sa creasca copii daca are venituri mici?
Ce obligatii are statul fata de acesti copii?
decarrera_ro, utilizator
Incercati sa gasiti intelegere la parintii fostului sot,pentru a va ajuta cind si cit pot dinsii.Nu este in sarcina nimanui (in afara de fostul sot)plata pensiei de intretinere,fata de copil.Copilul dvs.este si nepotul ex.socrilor ,si sunt convinsa ca daca pot,va vor ajuta si dinsii in limita posibilitatilor.:luck:
decarrera_ro a scris:
Poate fi obligat altcineva sa plateasca? (Parintii, statul)
In asemenea cazuri nu pot fi constransi altii sa plateasca.

decarrera_ro a scris:
Cum poate mama sa creasca copii daca are venituri mici?
Trebuie sa se gandeasca inainte de a-i aduce pe lume.

decarrera_ro a scris:
Ce obligatii are statul fata de acesti copii?
Sa plateasca ”alocatia de stat”, sa-i asigure, eventual, necesarul de lapte praf, sa-i asigure invatamant prescolar / primar gratuit...

Tatal copilului munceste fiind la puscarie? Daca raspunsul este da, exista o sansa – dar banii, fiind putini, oricum nu vor ajunge.
Chiar de n-ar fi in puscarie, cand nu obtine venituri nu poate fi constrans sa plateasca...
Ca de obicei, putine date ! De ce este la beci tatal copilului ? Intreb pt. ca exista varianta sa fie acolo pt. infractiunea de abandon de familie. Stiti in ce conditii se declanseaza cercetarea penala pt. abandon de familie...