avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturi pentru copilul recunoscut de tatal in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturi pentru copilul recunoscut de tatal in inchisoare ?

Buna ziua. As dori sa aflu cum se poate rezolva o situatie atat de dificila ca a mea. Acum 2 luni am nascut nefiind insa casatorita cu tatal copilului. Acum 4 luni acesta a fost arestat preventiv ,arest in care se afla si acum pana la sentinta judecatoreasca. Copilul a fost recunoscut de catre el ,numele lui aparand pe certificatul de nastere ca tata. Intrebarea mea este : exista vreun drept de care sa poata beneficia copilul ,din partea tatalui ?Mentionez ca acesta nu dispune de proprietati sau alte valori pe numele sau ,casa find pe numele parintilor lui. Pana acum 1 luna am beneficiat de un ajutor din partea parintilor lui ,doar niste hainute si cateva maruntisuri. Acum insa nici macar atat. Eu nu dispun de nici un venit stabil, in afara de alocatia copilului ,deci ma descurc foarte greu ,parintii mei ajutandu-ma cel mai mult.
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 19:37, 13 Iunie 2011
alocaţia de susţinere pentru familia monoparentală
mergeti la Primarie si interesati-va.
Ultima modificare: Duminică, 12 Iunie 2011
MARGARETA STANCIU, Avocat
Drepturile si obligatiile parintilor fata de copii minori sunt prevazute de Codul Familiei. Ati discutat cu tatal copilului ca parintii lui sa va ajute si financiar, nu numai material pentru cresterea si ingrijirea copilului, in cazul ca acestia realizeaza venituri din care ar putea sa va dea o renta,,??:((
Margareta Stanciu a scris:

alocaţia de susţinere pentru familia monoparentală
mergeti la Primarie si interesati-va.

Alocatia monoparentala =50 lei lunar si nu beneficiaza de ea pana ce sentinta judecatoreasca nu este pronuntata. M-am interesat de aceasta la primaria cand am depus si actele pt alocatia de stat. Va multumesc :)
Manole Dumitru a scris:

Drepturile si obligatiile parintilor fata de copii minori sunt prevazute de Codul Familiei. Ati discutat cu tatal copilului ca parintii lui sa va ajute si financiar, nu numai material pentru cresterea si ingrijirea copilului, in cazul ca acestia realizeaza venituri din care ar putea sa va dea o renta,,??:((

Da, am discutat atat cu tatal cat si cu parintii acestuia. Acestia au servici, deci o sursa stabila de venit .Raspunsul lor a fost ''Sa contez pe parintii mei, caci ei au de cheltuit bani pt avocat si tot ce le mai ramane in plus ii da baiatului lor in inchisoare (bani) ''. Ma gandeam ca poate totusi exista vreo posibilitate de ai forta. Ei au pretentia de a-si vedea nepotul si a iesi la plimbare ,deci doresc sa tina legatura dar lasa totul ''pe spatele meu si all parintior mei''.
cred ca puteti cere instantei sa-i oblige pe bunici la plata unei pensii daca dovediti ca tatal e inchis. poate ar fi bine ca intai sa asteptati sa vedeti daca va fi condamnat sau nu
macar incercati, de pierdut, nu prea aveti ce pierde.
temei de drept ati avea.. art 86, 91,92... din codul familiei. gasiti un avocat sa va redacteze cererea

Alte discuții în legătură

Alocatie monoparentala maddutzyka maddutzyka Buna seara.Timp de 1 an si 10 luni cat are acum baiatul meu am beneficiat de alocatie monoparentala.Acum mi s-a spus ca nu mai pot beneficia de alocatie ... (vezi toată discuția)
Bursa socială elevi claudiaalex claudiaalex Buna ziua, legat de bursă socială familie monoparentala de exemplu tatăl și copilul stabilit domiciliul la tatăl copilului cu sentința judecătorească ... (vezi toată discuția)
Familie monoparentala gaby76 gaby76 este considerat sau nu un copil ca \"provine din familie monoparentala\", daca acel copil: - a locuit / locuieste permanent doar cu mama, tatal locuieste in ... (vezi toată discuția)