Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bursa socială elevi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bursa socială elevi

Buna ziua, legat de bursă socială familie monoparentala de exemplu tatăl și copilul stabilit domiciliul la tatăl copilului cu sentința judecătorească iar tatăl sta in concubinaj cu o alta persoana ,copilul nu are dreptul la bursă socială monoparentala?
claudiaalex, utilizator
Poate ne dati detalii mai multe despre nelamurirea dvs.
Tatăl are stabilit domiciliul copilul la el în urma divorțului prin sentința judecătorească , a depus dosarul la școală pt bursă socială monoparentala dar tatăl sta in concubinaj cu o alta persoana, iar ieri i s-a spus sa își retragă dosarul pt că nu are dreptul la bursă socială monoparentala deoarece ei știu că stă în concubinaj cu o alta persoana! Se ia în considerare aceea persoană având în vedere că nu este căsătorită cu tatăl copilului?

Cornel Vasile a scris:

Poate ne dati detalii mai multe despre nelamurirea dvs.

Legislatia prevede doar ca singura conditie este ca acel copil care primeste Bursa monoparentala trebuie sa aiba parintii divortati (sau unul dintre parinti decedat/disparut/arestat plus celelalte situatii mentionate in lege) si sa aiba, evident, domiciliul incredintat la parintele care depune cererea.

Ce înseamnă familie monoparentală și persoană singură din familia monoparentală
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic
As vrea sa știu dacă am 2 copii ,am divorțat de tatăl copiilor ,i-ar copii sunt la mama ,care are custodie exclusiva (tatăl nu e capabil sa ii crească,nu a dat pensie ,nu s-a prezentat etc),iar mama s-a recăsătorit cu alt bărbat, copii se includ la familie monopatentata?Care sunt veniturile care întra în discuție?