Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

buna ziua,va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
o educatoare titulara pleaca in data de 09.05.2011 in concediu de matenitate,va rog sa-mi spuneti cum procede cu acordarea concediul de odihna( are dreptul la 6.5 zile calendaristice la luna lucrata) si a efectuat pina acum 18 zile lucratoare in cadrul vacantelor( iarna si primavara) restul zilelor nu mai am cind sa i le acord . Intrebarea este daca restul zilelor neefectuate pot sa le platesc cind va intra in concediu de ingrijire a copilului? Multumesc
Zilele de concediu de odihna neefectuat se compenseaza in bani numai la incetarea raporturilor de munca.
In cazul concediului de crestere si ingrijire copil, raporturile de munca se suspenda.
Angajata are posibilitatea de a intra in concediu de odihna dupa expirarea celor 126 de zile de concediu de maternitate si apoi poate solicita suspendarea raporturilor de munca in temeiul art 51 lit a din codul muncii.
Conform Codului muncii, art.141(4), "compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă".
Zilele de C.O. si le poate lua cand reia activitatea sau daca inceteaza contractul individual de munca i le platiti.