Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cesiune creanta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cesiune creanta

Mi s-a cesionat datoria pe care o am la o firma de leasing,dupa doi ani de la predarea autoturismului.Mi se pretinde sa achit ratele pe care le am de plata cf.scadentarului,dupa predarea autoturisului.Este posibil?Firma de leasing a revandut masina si eu trebuie sa achit in continuare ratele?Pot solicita a copie a contactului de cesiune?Multumesc!#-o
Da, asa e legal. Pot sa faca asta. Cesiunea de creanta trebuia sa o primesti. Fara ea nu se poate. Nu ar trebui sa o ceri tu. Cum ai aflat de cesiune. Ce ti-au scris?
Este foarte posibil. Aceasta clauza este cuprinsa in toate contractele de leasing incheiate la noi in tara.(sau majoritatea). Din pacate utilizatorii nu citesc ceea ce semneaza.
Sfaturi e greu sa va dam, din pacate, din cate stiu eu, doar Tribunalul Cluj solicita scaderea valorii de revanzare din cuantumul daunelor interese.
Contractul de cesiune de ce sa-l cereti? In acesta nu se regasesc datele care va implica pe dumneavoastra.

Da, asa e legal. Pot sa faca asta. Cesiunea de creanta trebuia sa o primesti. Fara ea nu se poate. Nu ar trebui sa o ceri tu. Cum ai aflat de cesiune. Ce ti-au scris?

Se face doar notificarea cesiunii de creanta, nu comunicarea actului in sine. Actul in sine poate reprezenta o cesiune generala, a contractelor reziliate in perioada...
Cosmin-Traian Maglas, Consilier juridic
De cesiune am aflat printr-o adresa de la firma de recuperare numita"INFORMATII IMPORTANTE" prin care mi se cere sa achit suma in maxim 5 zile de la primire.
informatii importante...:)) astia de la [EDITAT] banuiesc...asa am primit si eu am scris un articol cu titlu datorie leasing dupa un an sau ceva de genu,.,,,am discutat cu un avocat l am rugat sami faca o notificare catre ei prin care am cerut explicatia soldului acum astept ...insa din cate mia spus av. sunt bun de plata vreo 11.850 lei:)) pe langa alti 22.350 lei si fara masina.
gi-jane2, moderator
Mi se pare de necrezut ceea ce ni intampla.Pai dupa ce ei au revandut masina,o mai platesc si eu o data? In ce tara traim?