Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii stagiu de cotizare concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

stagiu de cotizare concediu medical

Buna ziua.Va rog sa-mi confirmati daca am inteles bine din ordinul 60/2006,privind aprobarea Normelor de aplicare a OUG 158/2005,art.12(1.1),astfel ca "stg.min. de cotizare se constituie din insumarea perioadelor pt.care s-a achitat contrib.pt.concedii si indemnizatii de catre angajator,respectiv asigurat".In cazul meu,ar fi vorba de o salariata ce a fost angajata cu data de 01.02.2011 si in aprilie 2011 este in concediu medical.Eu am insumat veniturile brute a celor 2 luni(febr. si martie) si am impartit la 46 zile lucratoare a celor doua luni.Nu as vrea ca dosarul ce -l voi depune la Casa de asig.de sanatate,pt.recuperarea diferentelor(0.85%)sa-mi fie respins.Va rog ajutati-ma.Va multumesc.
Ati procedat corect, in cazul in care angaajtul respectiv nu a avut stagiu de cotizare inainte de 01 februarie 2011.
Baza legala este:
Ordinul-nr-430/470/2010-pentru-modificarea-si-completarea-normelor-de-aplicare-a-prevederilor-oug-nr-158/2005
2. La articolul 12, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“Art. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)—d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical. In intelesul prezentelor norme, se considera o luna de stagiu de cotizare realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical situatia in care sunt realizate cel putin 22 de zile de stagiu de cotizare.”