avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii stagiu de cotizare concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

stagiu de cotizare concediu medical

Buna ziua.Va rog sa-mi confirmati daca am inteles bine din ordinul 60/2006,privind aprobarea Normelor de aplicare a OUG 158/2005,art.12(1.1),astfel ca "stg.min. de cotizare se constituie din insumarea perioadelor pt.care s-a achitat contrib.pt.concedii si indemnizatii de catre angajator,respectiv asigurat".In cazul meu,ar fi vorba de o salariata ce a fost angajata cu data de 01.02.2011 si in aprilie 2011 este in concediu medical.Eu am insumat veniturile brute a celor 2 luni(febr. si martie) si am impartit la 46 zile lucratoare a celor doua luni.Nu as vrea ca dosarul ce -l voi depune la Casa de asig.de sanatate,pt.recuperarea diferentelor(0.85%)sa-mi fie respins.Va rog ajutati-ma.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ursuletroz , utilizator 16:23, 9 Mai 2011
Ati procedat corect, in cazul in care angaajtul respectiv nu a avut stagiu de cotizare inainte de 01 februarie 2011.
Baza legala este:
Ordinul-nr-430/470/2010-pentru-modificarea-si-completarea-normelor-de-aplicare-a-prevederilor-oug-nr-158/2005
2. La articolul 12, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“Art. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)—d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical. In intelesul prezentelor norme, se considera o luna de stagiu de cotizare realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical situatia in care sunt realizate cel putin 22 de zile de stagiu de cotizare.”

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cate luni trebuie sa am pe cartea de munca pentru a beneficia de concediu prenatal? andreea ana maria andreea ana maria as dori sa stiu si eu cate luni ar trebui sa aiba o gravida pentru a beneficia de concediul prenatal? inainte era o perioada de 12 luni ,dar am auzit de la ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical ileana.barna ileana.barna Buna ziua Am un salariat care a fost in concediu fara plata in perioada nov.2010- aug.2011. a revenit in sept 2011 apoi a avut dinnou concediu fara plata luna ... (vezi toată discuția)
Concediu medical gina2010 gina2010 daca salariatul este angajat de pe 02.02.2015 si de pe 25 martie imi aduce concediu medical, este vreo problema tinand cont ca nu a mai lucrat anterior iar ... (vezi toată discuția)