Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare dupa ce am dat in somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare dupa ce am dat in somaj

anul trecut in sept din motive economice am facut restructurari si am inchis cim-ul unui angajat care a plecat in somaj.
acuma, imi pleaca un alt angajat, de data asta de buna voie, si pe postul ramas astfel vacant va trebui sa angajez o alta persoana.
intrebarea: dupa cat timp, dupa noul cod al muncii, pot angaja o alta persoana pe postul vacant? (denumirea postului conf COR este aceeasi).
sau cumva sunt obligat sa fac oferta mai intai angajatului concediat anul trecut?
(mentionez ca am facut deja oferta fostului angajat, insa are probleme familiale - mama bolnava - si prefera sa stea cu ea si sa ia somajul; e o persoana cumsecade, ne-am inteles bine, si nu i-as strica apele...)
multumesc,
Art. 72. — (1) In termen de 45 de zile calendaristice de la data concedierii, salariatul concediat prin concediere colectiva are dreptul de a fi reangajat cu prioritate pe postul reinfiintat in aceeasi activitate, fara examen, concurs sau perioada de proba.
Banuiesc ca a fost concediere individuala dar, oricum, puteti angaja pe cine doriti, postul nu se reinfiinteaza, este lasat liber prin plecare voluntara.