Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

daca o societate trimite in somaj o persoana la cat timp are voie sa faca reangajare pe acel post ?
Oricand. Nu exista o astfel de interdictie. Totusi in cazul concedierilor colective, angajatii concediati au dreptul de a fi angajati cu prioritate daca societatea reinfiinteaza posturile in termen de 45 de zile de la concediere.
De asemenea trebuie sa tina cont de faptul ca reinfiintarea postului si reangajarea unei alte persoane pe acelasi post intr-o perioada scurta de la data desfiintarii lui, ii da ocazia celui concediat anterior sa obtina in instanta anularea concedierii.
Florin Cioca, Consilier juridic
Nu exista niciun text de lege care sa interzica unui angajator asa ceva.
este un an de la desfiintarea postului .multumesc !
Angajatorul poate decide fara niciun impediment sa faca noi angajari, in aceasta situatie.
Cornel Vasile, Consilier juridic