Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bunuri comune....
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bunuri comune....

se poate sa ma ajutati cu un raspuns:fratele meu a divortat in 2010,nefacind si partajul ...mentionez ca din aceasta casatorie au rezultat 2copii.in urma divortului acestia i au fost incredintati mamei.acum aceasta a deschis un proces de partaj a bunurilor comune....acestea constind intr un apartament si o masina...intrebarea mea este ce cota parte ai revine fratelui meu in urma partajului.....mentionez ca in apartament nu locuieste nici unul din ei,acesta fiind inchiriat iar banii dobinditi din inchiriere ai ia fosta sotie.
Singurul criteriu avut in vedere la stabilirea cotelor este contributia sotilor la dobandirea bunurilor. Daca sotia a ramas cu copiii, acest aspect nu influienteaza cotele de contributie ale sotilor; ar putea eventual sa primeasca casa cu obligatia de a plati sulta fratelui dv.
BUNA ZIUA. banii reprezentand chiria pt. imobilul in cauza se cuvin amandurora.
dar probabil ca dansul a imputernicit-o pe fosta sotie sa primeasca acesti bani, tocmai pt. ca dansei i s-au incredintat minorii si vrea sa o sustina astfel financiar in acest sens.
daca i s-au incredintat minorii fostei soti, acest lucru nu influenteaza in nici un fel partajarea bunurilor comune ale fostilor soti. oricare dintre dansii poate cere atribuirea imobilului in natura, cu obligatia de a plati celuilalt o sulta , sau imobilul se poate vinde si banii rezultati se pot imparti in mod egal .
Roxana alina Stancu , Avocat