Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie

Daca am in aerul respirabil 0.42 si in sange imi vine pana in 1 sunt sanse sa mi anuleze permisu?? ,deoarece am inteles de la cineva ca daca am pana in 1 ma trimite in instanta si imi suspenda permisu doar pe perioada care ma judec cu ei... oare asa e?
Nedepasind valoarea de 0,80 g./l. alcool pur in aerul expirat , veti fi sanctionat contraventional , probabil si cu o suspendare pe o perioada de 3 luni a permisului de conducere.
Ati scapat de dosarul penal , cum se spune , "la mustata"