Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Demisie din functia de administrator S.R.L si anulare ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Demisie din functia de administrator S.R.L si anulare contract comodat

Buna seara . Sunt administrator si actionar intr-un S.R.L unde sunt asociat cu inca cineva , deci suntem 2 asociati . As dori sa-mi spuneti daca exista posibilitatea sa-mi dau demisia din functia de administrator al firmei , si daca as putea sa reziliez contractul de comodat pe care l-am facut cu firma care are sediul social in apartamentul meu . Nu ma mai intereseaza sub nici o forma firma asta , a avut activitate in 2008 si 2009 iar din 2010 am suspendat-o pe 3 ani si am obtinut regim derogatoriu . Ma intereseaza sa fac aceste demersuri pentru a grabi pe cei de la registrul comertului sa-mi radieze din oficiu firma ( din cate am inteles daca nu exista sediu social si administrator , sau daca nu se depun bilanturi la reg.cometrului , atunci firma e radiata din oficiu ) . Nu are datorii firma , vreau doar sa scap de ea fara sa ma coste nu stiu cate milioane . Astept pareri . Stima !
Firma nu se radiaza din oficiu pentru aceste motive . Eventual, doar se dizolva, dizolvare care este prima etapa din cele doua cu privire la disparitia unei societati din registrul comertului si de la fisc. A 2-a etapa este radierea si aceea se face pe cheltuiala si din initiativa d-voastra.
Asa ca va trebui sa faceti o hotarare a adunarii generale cu privire la dizolvarea societatii, sa depuneti actele la reg. comertului, sa asteptati apoi termenul de 30 de zile de la publicarea in Mon. Oficial si sa depuneti pt. etapa a 2-a radierea.
Altfel, puteti astepta inca mult si bine pana registrul va face o actiune in dizolvare a societatii, mai ales ca incepand cu acest an nedepunerea bilanturilor la registrul comertului nu mai este motiv de dizolvarea societatilor.
ContSters202274, utilizator