avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rata inflatiei la euro
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rata inflatiei la euro

Buna ziua,
intrebarea mea este: daca am un contract in care pretul este exprimat in euro, si exista o clauza contractuala care prevede ca nivelul pretului va fi revizuit la fiecare 2 ani in functie de nivelul inflatiei comunicat de catre Institutul National de Statistica, cum se face revizuirea nivelului pretului in functie de nivelul inflatiei? am sunat la statistica si au spus ca ei nu comunica nivelul inflatiei la euro si nici BNR. Cum se procedeaza? este permis la un contract de concesiunein Romania sa se aplice rata inflatiei la euro?


Cel mai recent răspuns: maddiyb , utilizator 14:03, 11 Mai 2011
nu exista inflatie la euro, ci doar o inflatie aferenta zonei euro pe care o gasiti aici ([ link extern ] ).

Multumesc frumos pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inflatia la euro maddiyb maddiyb Buna ziua, intrebarea mea este: daca am un contract in care pretul este exprimat in euro, si exista o clauza contractuala care prevede ca nivelul pretului va ... (vezi toată discuția)
Legea 10/2001 indice inflatie liniuta liniuta Va rog daca stie sa-mi spuna cineva un teren evaluat in urma unei expertizate si evaluat in ian 2006 la 250.000 RON - referitor la aceasta suma cum se poate ... (vezi toată discuția)