Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rata inflatiei la euro
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rata inflatiei la euro

Buna ziua,
intrebarea mea este: daca am un contract in care pretul este exprimat in euro, si exista o clauza contractuala care prevede ca nivelul pretului va fi revizuit la fiecare 2 ani in functie de nivelul inflatiei comunicat de catre Institutul National de Statistica, cum se face revizuirea nivelului pretului in functie de nivelul inflatiei? am sunat la statistica si au spus ca ei nu comunica nivelul inflatiei la euro si nici BNR. Cum se procedeaza? este permis la un contract de concesiunein Romania sa se aplice rata inflatiei la euro?

nu exista inflatie la euro, ci doar o inflatie aferenta zonei euro pe care o gasiti aici ([ link extern ] ).

Multumesc frumos pentru raspuns.