Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CONTABILITATE PRIMARA PRODUCTIE
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CONTABILITATE PRIMARA PRODUCTIE

Buna ziua,
Care sunt pasii de urmat de la factura de cumparari pana la vanzarea a produsului finit?
1. FACTURA MATERIE PRIMA
a).NIR
b).BON CONSUM cu datele din NIR(pot sa trec ca se da in consum integral la data intrarii in gestiune sau trebuie zilnic in functie de ce consum?)
c). RAPORT DE PRODUCTIE - asta se face zilnic in functie de cat se produce, sau o singura data la toata cantitatea intrata?Asta se face in functie de retetar..
d). FISA DE MAGAZIE aici trec o data materia intrata cu NIR si scad materia din bonul de consum sau din raportul de productie?
Ideea e ca nu prea inteleg de la NIR incolo daca celelalte documente se intocmesc zilnic in functie de vanzare sau o singura data atunci cand imi intra materia prima.
Si daca se intocmesc zilnic se face asta la sf de zi sau la inceput..
Multumesc

Factura de materie prima insotita de NIR, apoi se face un raport de productie in baza caruia se face bonul de consum si se descarca din gestiune respectiv fisa de magazie.Raportul de productie se face zilnic pe fiecare produs in parte iar bomnul de consum se face la fel zilnic in functie de consum,toate aceste documente se intocmesc de obicei la sfarsitul zilei dupa terminarea procesului de productie.
Zilnic. A intrat materia prima, ati scos din stoc numai cat se consuma pe zi in functie de retetar si norma de productie zilnica , faceti raport de productie zilnic. Aveti deci fise de magazie completate zilnic cu intrari si iesiri atat pentru materii prime cat si pentru produse finite. Iesirile de produse finite pe cantitati se regasesc in facturile zilnice. Atentie daca va mai apar retururi, daca e cazul.
BISCUTA a scris:
Buna ziua,
Care sunt pasii de urmat de la factura de cumparari pana la vanzarea a produsului finit?
1. FACTURA MATERIE PRIMA
a).NIR
b).BON CONSUM cu datele din NIR(pot sa trec ca se da in consum integral la data intrarii in gestiune sau trebuie zilnic in functie de ce consum?)
c). RAPORT DE PRODUCTIE - asta se face zilnic in functie de cat se produce, sau o singura data la toata cantitatea intrata?Asta se face in functie de retetar..
d). FISA DE MAGAZIE aici trec o data materia intrata cu NIR si scad materia din bonul de consum sau din raportul de productie?
Ideea e ca nu prea inteleg de la NIR incolo daca celelalte documente se intocmesc zilnic in functie de vanzare sau o singura data atunci cand imi intra materia prima.
Si daca se intocmesc zilnic se face asta la sf de zi sau la inceput..
Multumesc

Interventie moderator

Stimata @BISCUTA,un subiect asemanator ati deschis in data de 29 aprilie aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

In cazul in care considerati ca mai aveati intrebari suplimentare ,trebuia sa continuati discutia in acel topic. Va rog ca pe viitor sa tineti cont de acest lucru.

Va multumesc.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal