Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Productie pe PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Productie pe PFA

Buna ziua,

In cazul in care pe PFA realizez productie (diferite montaje electronice) as dori sa stiu ce acte trebuiesc completate si care este modalitatea de completare.

Mentionez ca matteria prima o cumpar de la distribuitor pe factura, iar eu lipesc doar aceste piese pe un cablaj imprimat facut tot de mine.

Multumesc.
Trebuie sa intocmiti raport de productie in care evidentiati materiile prime utilizate si produsele finite rezultate. Pentru consum completati bonuri de consum.
Acestia sunt toti pasii?

Nu mai trebuie facut nir pentru factura de intrare piese?

Dupa ce am vazut cum arata un raport de productie, ma gandesc ca acesta trebuie facut pentru fiecare produs final in parte si ca poate fi facut pe calculator in excell. Nu inteleg totusi care ar trebuii sa fie formatul unui bon de consum. Aveti cumva un link sau un model?

Nu stiu daca am inteles bine si vas ruga sa ma corectati:

Pe baza facturii de intrare la piese fac raportul de productie
Conform cu raportul de productie trec produsele noi obtinute in raportul de gestiune zilnici.
Bazat pe bonul de consum eliberez produsul din raportul de gestiune zilnic.

Este corect asa, sau nu mai am nici otreaba cu raportul de gestiune zilnic?

Da. Faceti nir la intrarea materiei prime.
Dati cautare pe net pentru bon de consum si gasiti model.