Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zilieri

buna ziua,
intrebare: zilierii pot fi angajati pe domeniile prevazute in lege, cu conditia ca domeniul sa fie activitatea de baza?
sau...de exemplu la curatenie si intreninere poate fi angajat un zilier si la un restaurant?
multumesc
Activitatea poate sa fie de baza sau alte activitati din actul constitutiv dar sa fie autorizate si sa se incadreze in cele pentru care legea da dreptul la folosirea zilierilor.
multumesc!
Daca trebuie sa-mi fac curatenie pentru firma mea cu un zilier de exemplu, ce activitate sa am autorizata?
Cristea Marina a scris:

Daca trebuie sa-mi fac curatenie pentru firma mea cu un zilier de exemplu, ce activitate sa am autorizata?

Nu este necesar ca domeniul de activitate al beneficiarului sa fie inclus in domeniile prevazute de art.11 din Legea nr.52/2011 in care se pot presta activitati cu caracter ocazional .
Cornel Vasile, Consilier juridic