avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zilieri

buna ziua,
intrebare: zilierii pot fi angajati pe domeniile prevazute in lege, cu conditia ca domeniul sa fie activitatea de baza?
sau...de exemplu la curatenie si intreninere poate fi angajat un zilier si la un restaurant?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:38, 10 Mai 2011
Activitatea poate sa fie de baza sau alte activitati din actul constitutiv dar sa fie autorizate si sa se incadreze in cele pentru care legea da dreptul la folosirea zilierilor.
multumesc!
Daca trebuie sa-mi fac curatenie pentru firma mea cu un zilier de exemplu, ce activitate sa am autorizata?
Cristea Marina a scris:

Daca trebuie sa-mi fac curatenie pentru firma mea cu un zilier de exemplu, ce activitate sa am autorizata?


Nu este necesar ca domeniul de activitate al beneficiarului sa fie inclus in domeniile prevazute de art.11 din Legea nr.52/2011 in care se pot presta activitati cu caracter ocazional .
Ultima modificare: Marți, 10 Mai 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine poate angaja zilieri? ckmaster ckmaster In luna august 2012 am fost sa depun la ITM Suceava adresa tip insotita de xerocopie dupa registrul zilierilor, conform legii zilierilor nr.52/2011. Este a ... (vezi toată discuția)
Contract zilier gica1 gica1 cat este perioada in care un angajat poate sta ca zilier prin contract, cand expira contractul se poate face altul ? (vezi toată discuția)
Angajator Leordeanu Leordeanu Am de facut lucrari de constructie la casa proprietate . Doresc sa colaborez cu meseriasi autorizati (pfa),care este forma contractuala ?. Pot angaja si ... (vezi toată discuția)