Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Valabilitate declaratie privind TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Valabilitate declaratie privind TVA

Buna ziua,
As dori un raspuns la urmatoarea situatie:

In 25 Ianuarie 2011 firma, platitore de tva, a vandut un apartament (proprietate a firmei achizitionat in 2008 nou, direct de la constructor, cu rambursare tva 19% dupa achizitionare) catre persoana fizica - administrator - cu tva tva 5%, insa la data vanzarii nu s-a facut la notar declaratia mentionata de codul fiscal ca necesara in sensul ca cumparatorul, respectiv sotia acestuia, nu au mai cumparat pana la data respectiva niciun apartament cu tva 5%.

Un avocat m-a sfatuit cum ca pot face un act aditional la contractul de v-c cu data curenta in care sa cuprind aceasta declaratie si ca acest lucru este perfect legal, intrucat declaratia cuprinde practic, desi semnata la o data ulterioara, conditiile de validitate care au fost intrunite inca de la data perfectarii contractului.

Va rog o opinie, este valabila dpdv legal declaratia semnata la o data ulterioara?

Multumesc anticipat.

firma a gresit cand a vandut apartamentul cu tva 5%, din doua motive:
1 si cel mai important - cota de 5% se aplica locuintelor noi
2. in momentul livrarii trebuia sa intre in posesia declaratiei autentificate pentru a justifica cota redusa de tva
xerxes, utilizator